Jodyna to preparat stosowany w medycynie i dermatologii już od wielu lat. Ten łatwo dostępny produkt bez recepty ma ciemnożółty, charakterystycznych kolor oraz bardzo silne działanie bakteriobójcze. Kosmetyki naturalne nierzadko posiadają w swoim składzie jodynę. Co warto wiedzieć o jej właściwościach oraz zastosowaniu?
Właściwości jodyny
Jodyna to trzyprocentowy roztwór jodu w etylowym alkoholu o wysokim stężeniu. Zawiera ona w swoim składzie również dodatek jodku potasu, który spełnia funkcję środka stabilizującego. Na silnie bakteriobójcze właściwości ma również wpływ połączenie wodoru i jodu, dzięki czemu powstaje jodowodór. Te właściwości sprawiają, że jodyna to doskonały sposób na walkę z wirusami, grzybami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Jest ona również stosowana do dezynfekcji skóry przed zabiegami operacyjnymi.
Jodyna posiada właściwości barwiące, dzięki czemu używana bywa jako samoopalacz. Zaletą jodyny jest również bardzo przystępna cena, szczególnie w porównaniu z innymi środkami dezynfekującymi.
Kosmetyki naturalne z jodyną
Kiedyś jodyna była bardzo często stosowana w gabinetach kosmetycznych, lecz z biegiem czasu została wyparta przez nowocześniejsze, ale i droższe preparaty. Jednak ostatnio wiele osób stawia na sprawdzone i naturalne środki, dlatego jodyna znowu wraca do łask. Kosmetyki naturalne z jodyną nie tylko posiadają właściwości odkażające, ale i poprawiają naturalny koloryt skóry. Warto sięgać po propolisowe koncentraty z jodyną, które dla przykładu mogą być nieocenioną pomocą dla problemów estetycznych paznokci i stóp. Tego typu kosmetyki dostępne są na https://www.kosmetykanatury.pl/pl/c/Dlonie-i-stopy/52/1/full.
Komu polecane są kosmetyki z jodyną?
Sprawdzają się one głównie w przypadku cery problematycznej, na przykład w leczeniu trądziku – ze względu na jej właściwości dezynfekujące. Naturalne kosmetyki z jodyną od lat wykorzystywane były również jako środek przeciwzmarszczkowy. Jodynę wtedy rozcieńczano z wodą i przemywano nią twarz. Denaturowała ona białko drobnoustrojów oraz podrażniała tkanki, które szybko się regenerowały. Po takim zabiegu cera nabierała żywych i ładnych kolorów, prezentując się bardzo atrakcyjnie.
Dłonie i stopy – jodyna pomocna w walce z problemami skóry
Jodyna ma zastosowanie w leczeniu grzybicy dłoni i stóp. W tym celu smarujemy zmienione chorobowo miejsce, niewielką ilością oleju z oliwek, połączonych z kilkoma kroplami jodyny. Na rynku znajdziemy naturalne kosmetyki z jodyną oraz dodatkami, na przykład propolisu. Są one doskonałą pomocą, gdy zmagamy się z pęknięciami skóry na piętach, wrastającym paznokciem lub ze stopą cukrzycową.
Nierzadko dłonie i stopy mogą być zarażone grzybicą wywołaną przez drożdżaki, co uwidacznia się szczególnie w czasie gdy mamy osłabioną odporność. Silnie zabójcze dla grzybów i wirusów właściwości jodyny sprawiają, że jest ona bezpiecznym oraz skutecznym preparatem, który możemy stosować w domowym zaciszu. Z powodzeniem możemy moczyć dłonie i stopy w roztworze wody, do której dodaliśmy kilka kropel jodyny.

Jodyna – idealna na podróż
Jodyna oraz odkażające kosmetyki z jodyną są bardzo przydatne w podróży. Mogą one być stosowane do odkażania drobnych zranień, co zapobiega zakażeniom. Jodynę można nawet zastosować do odkażenia wody z niepewnego źródła, dlatego warto mieć ją w swojej kosmetyczce. W tym celu należy rozpuścić w litrze wody, mniej więcej 3 kropelki jodyny w płynie oraz odczekać około pół godziny. Jeżeli przeszkadza nam charakterystyczny smak tego preparatu, możemy dodać do wody soku z cytryny lub witaminę C, która zneutralizuje posmak jodyny.
Jodyna sprawdzi się jako preparat dezynfekujący do dłoni lub przedmiotów codziennego użytku. W tym celu wystarczy rozpuścić kilka kropel jodyny w wodzie, a następnie zamoczyć w niej mokrą szmatkę.
Kto powinien zachować szczególną ostrożność?
Warto jednak pamiętać, że:
- Kosmetyki z jodyną nie powinny używać osoby, które wykazują nadwrażliwość na jod. W takiej sytuacji jodyna może powodować nieprzyjemne dolegliwości skórne, na przykład podrażnienie, wysypkę, swędzenie, a nawet ból.
- Nie poleca się przyjmowania jodyny dzieciom poniżej 3 roku życia.
- Jodyny nie należy stosować w przypadku chorób takich jak nadczynność tarczycy, gruźlica płuc oraz opryszczkowe zapalenie skóry.
- Jodynę nie powinno łączyć się ze związkami rtęci.
Adella
Zdecydowanie dezynfekuje 🙂 Stosowałam przy otarciach naskórka i na prawdę w porządku. W domowej apteczce powinna być u każdego.