Artykuł partnera.

Niskie libido u mężczyzn objawia się brakiem ochoty na seks lub zmniejszonym zainteresowaniem partnerem. Obniżony popęd seksualny może mieć wiele różnych przyczyn, dlatego aby naświetlić Ci sytuację, w tym artykule wskażemy kilka potencjalnych czynników, które mogą wpływać na niskie libido u mężczyzn.

Brak popędu seksualnego u mężczyzn – skąd się bierze? 

Na wstępie zaznaczymy, że brak popędu seksualnego u mężczyzn nie jest powodem do wstydu  i nie należy go ukrywać. Wręcz przeciwnie  –  bardzo istotne jest porozmawianie o problemie z partnerem, a w miarę możliwości także psychoterapeutą, ponieważ wiele przyczyn niskiego libido ma tak naprawdę podłoże emocjonalne i psychiczne.

Jakie więc mogą być przyczyny niskiego libido?

Problemy zdrowotne

Niektóre schorzenia fizyczne mogą wpływać na poziom testosteronu, a co za tym idzie  –  powodować dysfunkcje hormonalne, które z kolei prowadzą do obniżonego libido. Jednak wahania poziomu testosteronu to jeszcze nie wszystko. Inne przykłady zdrowotnych przyczyn braku libido to: niedoczynność lub nadczynność tarczycy, otyłość, cukrzyca, choroby serca, niektóre leki (np. leki przeciwdepresyjne, szczególnie z grupy SSRI i benzodiazepin, a także przeciwpadaczkowe) oraz skutki uboczne niektórych terapii medycznych, np. radioterapii.

Problemy emocjonalne

Zdrowie psychiczne i emocje odgrywają ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu libido. Lęk, depresja, stres, zmęczenie, niskie poczucie własnej wartości, konflikty z partnerem, problemy w relacji oraz różnego rodzaju życiowe wyzwania mogą wpływać na zdolność i chęć do uprawiania seksu.

Styl życia i nawyki

Niezdrowy styl życia, który może objawiać się m.in. brakiem aktywności fizycznej, nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów i niezdrową dietą, często wpływa  negatywnie na libido i powoduje brak popędu seksualnego u mężczyzn.

Relacje i związki

Problemy w związku, brak komunikacji i zrozumienia wzajemnych potrzeb, a także niejasne oczekiwania dotyczące seksu (częstotliwości, jakości, rodzaju, intensywności czy preferencji) prowadzą do braku intymności emocjonalnej i fizycznej. Częstym efektem jest właśnie obniżony poziom libido i brak ochoty na seks.

Niskie libido u mężczyzny

 

Zmiany hormonalne i inne kwestie związane z wiekiem

Wraz z wiekiem naturalnie spada poziom testosteronu, co może wpływać na libido u niektórych mężczyzn. Oczywiście nie jest to spadek natychmiastowy, zdarza się też, że u wielu osób obniżenie testosteronu następuje stosunkowo późno, ale warto mieć na uwadze, że tak  –  wiek jest jednym z czynników wpływających na obecność popędu seksualnego.

Co zrobić, gdy ma się niskie libido?

Jeśli masz niskie libido, sugerujemy konsultację się z lekarzem w celu przeprowadzenia diagnostyki, czyli wykluczenia ewentualnych przyczyn fizycznych. Ważne będą tu badania ogólne i ocena poziomu hormonów. Lekarz może zalecić badania laboratoryjne, takie jak badanie poziomu testosteronu, które pomogą zidentyfikować potencjalne przyczyny niskiego libido. Dzięki temu lekarz opracuje odpowiedni plan leczenia, w którym może zostać uwzględniona odpowiednia farmakoterapia, np. leki na niskie libido.

Pamiętaj, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, a także unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów. Upewnij się też, że Twój sen jest odpowiednio długi, oraz że potrafisz właściwie radzić sobie ze stresem. Jeśli nie – poznaj nowe techniki relaksacyjne, które pomogą Ci w redukcji stresu i poprawią jakość życia. 

Nie można też przecenić znaczenia otwartej komunikacji z partnerem seksualnym na temat potrzeb, oczekiwań i fantazji. Pozwól sobie eksplorować nowe techniki i odnajdź w zbliżeniach to, co naprawdę sprawia Ci przyjemność.