Kiedy pojawia się ból kolana, któremu towarzyszą problemy z poruszaniem się, można podejrzewać nie tylko uraz, ale równie zwyrodnienie stawu, czyli jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności w starzejącym się społeczeństwie. W diagnostyce zmian w obrębie stawu kolanowego istotną rolę odgrywa badanie obrazowe metodą rezonansu magnetycznego. O czym informuje wynik takiego badania? Co widać na obrazie uzyskanym metodą MRI? Wyjaśniamy.
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny (RM, MRI) to nieinwazyjna metoda obrazowania diagnostycznego, która wykorzystuje działanie pól magnetycznych i fal radiowych. Umożliwia ocenę stanu stawów i tkanek miękkich. Ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Z wyników RM w procesie diagnostycznym korzystają lekarze specjaliści, m.in. ortopedzi, chirurdzy, neurolodzy, pulmonolodzy, kardiolodzy, hepatolodzy.
Badanie trwa zwykle od 20 do 60 minut i jest przeprowadzane w specjalnym pomieszczeniu (klatce Faradaya), w którym działa stałe pole magnetyczne o wysokiej mocy. Podczas rezonansu magnetycznego może zajść konieczność podania środka kontrastowego, który zwiększa czytelność obrazu.
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego – rola badania
Rezonans magnetyczny to najdokładniejsze badanie, jakie można wykonać w przypadku podejrzenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Fale radiowe docierają nawet do najmniejszych i najgłębiej położonych struktur. Pozwalają na uwidocznienie nie tylko samego stawu, ale również otaczających go tkanek, więzadeł i chrząstek. MRI daje wyraźny obraz nawet takich elementów chrzęstnych takich jak łąkotki i więzadła krzyżowe. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu badanie można przeprowadzić z tzw. chrząstkogramem, który wskazuje zmiany patologiczne chrząstek kodowane za pomocą kolorów.
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego z reguły stanowi uzupełnienie diagnostyki (poprzedzają go badania USG i RTG). MRI wykonane od razu może jednak posłużyć do wykrycia zmian chorobowych już na bardzo wczesnym etapie – gdy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych dolegliwości i jest całkowicie sprawny ruchowo. Z dużą dokładnością określa rozległość ubytków i zniekształceń zwyrodnieniowych stawu, tym samym zaś ułatwia wybór najkorzystniejszej metody leczenia, zanim choroba przejdzie w zaawansowaną fazę. Dzięki rezonansowi magnetycznemu można uniknąć inwazyjnych badań, jak również stosowania procedur, które w danym stadium choroby zwyrodnieniowej nie przyniosłyby już oczekiwanych rezultatów.