Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Czasami konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby złagodzić jego objawy.

Pielęgnacja skóry nie zawsze jest łatwa, prosta i przyjemna. Doskonale wiedzą o tym posiadacze cer atopowych. Każdy produkt musi być odpowiednio dobrany oraz przemyślany. Jeden zły ruch może wyrządzić wiele szkód, które nie tak łatwo wyleczyć przy AZS. Dowiedz się, jak możesz złagodzić uporczywe objawy atopowego zapalenia skóry. Czy konieczna jest wizyta u specjalisty? Poniżej rozwiejemy wszystkie wątpliwości na ten temat.

AZS – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry twarzy to choroba dermatologiczna. Ma charakter przewlekły, a także nawrotowy – pojawia się w nieoczekiwanym momencie, często ze zdwojoną siłą. Za jej przyczynę podaje się głównie skłonności dziedziczne, ale istnieje wiele innych czynników, które zaostrza AZS. Jest to przede wszystkim stres, nieodpowiednia pielęgnacja, spożywanie niektórych pokarmów.

AZS – uporczywe objawy

W przypadku AZS dochodzi do sumy licznych zaburzeń, których objawem jest określony wyprysk i szereg zmian na skórze. Przede wszystkim zostaje zaburzona ochronna bariera naskórkowa, a także odporność skóry. Dodatkowo obserwuje się:

  • różnego rodzaju wykwity,
  • uporczywy świąd, który nasila się często nocą,
  • stan zapalny i rumień,
  • przewlekłą suchość i szorstkość skóry.

Jak złagodzić AZS?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest wizyta u dermatologa. To konieczna procedura, dzięki której poznasz prawidłową diagnozę. To bardzo ważne, ponieważ wiele chorób dermatologicznych może wykazywać podobne objawy. Ogranicz w miarę możliwości stres i kontakt z detergentami. Zadbaj o zdrowy tryb życia. Chcąc złagodzić AZS, musisz stosować się do zasad odpowiedniej pielęgnacji. Podchodź do niej rygorystycznie i bądź systematyczna. Tylko wtedy osiągniesz zamierzony efekt – zdrową skórę.

Pielęgnacyjne ABC

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś i nadal błędnie pielęgnujesz skórę z AZS – zrób gruntowne porządki w swojej kosmetyczce. Poniżej podpowiemy ci, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę. Oto najważniejsze zalecenia:

  • nie rezygnuj z dokładnego oczyszczania skóry – wykonuj ten proces z pomocą hipoalergicznych mleczek oraz płynów micelarnych, popularne stały się także naturalne, olejowe produkty,
  • zadbaj o to, aby w kosmetykach do mycia nie było silnych detergentów, które dodatkowo będą podrażniać skórę,
  • wprowadź do pielęgnacji emolienty – to substancje, które pozostawiają na skórze ochronny film konieczny w przypadku zaburzonej warstwy lipidowej,
  • nie zapominaj o nawilżeniu – ceramidy i kwas hialuronowy będą bardzo pomocne,
  • zrezygnuj z produktów silnie zapachowych o intensywnej barwie – te mogą powodować dodatkowo alergię.

Łagodzenie objawów AZS nie należy do prostych procesów. Często wymaga konsultacji i leczenia u specjalisty z użyciem środków farmakologicznych. Z pomocą odpowiednich działań możesz złagodzić objawy choroby  i znacznie poprawić komfort swojego życia.