Artykuł partnera.

Teoretycznie wszystkie rowery wyglądają podobnie. W praktyce jednak znacząco się od siebie różnią – budową, parametrami i przeznaczeniem. Jakie rodzaje rowerów wyróżniamy? Jakiego powinieneś szukać? Sprawdź!

Rodzaje rowerów ze względu na przeznaczenie

Podstawowy podział rowerów uwzględnia ich przeznaczenie. W zależności od warunków i stylu jazdy potrzebna jest bowiem nieco inna budowa jednośladu. W związku z tym można wyróżnić na przykład rowery:

  • górskie – w tym zarówno terenowe, jak i enduro czy freeride , przystosowane do różnych wymagających dyscyplin i trudnego terenu,
  • szosowe – pozwalające na szybką jazdę po równym podłożu,
  • turystyczne (trekkingowe i crossowe) – odpowiednie do uprawiania turystyki rowerowej, radzą sobie na różnych nawierzchniach, również tych nierównych,
  • miejskie – przeznaczone do jazdy po mieście, charakteryzujące się wygodą, zazwyczaj umożliwiające jazdę w dowolnym stroju (także np. w sukience dzięki zabezpieczeniu łańcucha).

To oczywiście tylko podstawowy podział. Udając się do sklepu z rowerami, zapewne na wstępie zostaniesz zapytany, jakiego typu jednośladu szukasz, dlatego warto się zastanowić, do czego będziesz chciał go wykorzystywać.

Szczególne rodzaje rowerów

Istnieją także szczególne rodzaje rowerów wyróżniające się nietypowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. To np.:

  • rowery cargo – ze specjalną skrzynią do przewozu dowolnych przedmiotów, ale też dzieci czy zwierząt, coraz częściej wykorzystywane w miastach jako ekologiczna forma transportu,
  • składane – kompaktowe, lekkie i bardzo funkcjonalne, świetnie nadają się do codziennego wykorzystania w mieście,
  • elektryczne – z dodatkowym wspomaganiem w postaci silnika, które zapewnia łatwiejszą i przyjemniejszą jazdę.

Rodzaje rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne coraz częściej zastępują klasyczne jednoślady, choć niektórzy wciąż są wobec nich uprzedzeni. Są jednak bardzo praktyczne i mogą być stosowane w różnych sytuacjach. Typy rowerów elektrycznych pokrywają się z typami „zwykłych” jednośladów – można więc wyróżnić modele górskie, szosowe itp. Miejskie rowery elektryczne w Warszawie i innych dużych miastach są widywane coraz częściej, ponieważ stanowią świetny sposób na poruszanie się po zakorkowanym mieście.