Zapach kwiatów lawendy jest delikatny i atrakcyjny, pomaga się zrelaksować i normalizuje sen, łagodzi i inspiruje. W kosmetyce lawenda była używana już w starożytnym Rzymie. To właśnie Rzymianie wprowadzili do Europy tę niesamowitą roślinę. Kwiaty lawendy są bogate w cenny olejek eteryczny, który stosowany jest w kosmetyce naturalnej, gotowaniu i medycynie naturalnej.
Skład i właściwości lawendy
Olejek lawendowy zawiera ponad 300 związków organicznych. Należą do nich estry alkoholi, takie jak:
- linalol,
- geraniol,
- diol lawendowy,
- a także kwasy – octowy, kapronowy, walerianowy, masłowy.
Olejek lawendowy doskonale uspokaja, służy do usuwania stanów wynikających z przepracowania. Jest niezbędny do poprawy mikrokrążenia krwi i normalizacji krążenie krwi. Lawenda pomaga w rozpadzie i chorobach związanych z układem nerwowym. Jest również doskonałym naturalnym środkiem antyseptycznym i ma wyraźne właściwości przeciwdrobnoustrojowe i dezynfekujące. Dlatego znane jest wykorzystywanie lawendy w przepisach medycyny naturalnej, które nie tylko zapewniają urodę, ale również doskonałe zdrowie.
Wykorzystanie lawendy w medycynie naturalnej
Olejek lawendowy ma wyraźne działanie bakteriobójcze, sprzyja regeneracji tkanek i odnowie skóry. Ponadto olejek lawendowy doskonale koi skórę, dezynfekuje i łagodzi stany zapalne, wysusza skórę. Ze względu na te właściwości lawenda służy do leczenia uszkodzonej skóry, leczenia stanów zapalnych i chorób skóry, takich jak zapalenie skóry i trądzik oraz egzema. Olejek lawendowy sprzyja resorpcji blizn, reguluje gruczoły łojowe, odciąża skórę od nadmiernego połysku, sprzyja zwężeniu porów. Zastosowane lawendy w kosmetyce naturalnej, zredukuje przykre objawy i poprawi urodę.
Medycyna naturalna i jej przepisy dla urody i zdrowia
Medycyna naturalna oferuje szereg wartościowych przepisów dla zdrowia naszego organizmu i pięknego wyglądu ciała.
- Odwar z kwiatów lawendy
Zastosowanie lawendy w postaci wywaru, pomaga zmniejszyć ciśnienie czaszkowe, przywraca krążenie mózgowe, poprawia pamięć. Wywar lawendowy jest zalecany na migreny, neurastenię, bóle nerwowe i jako środki na bezsenność.
Jak przygotować wywar lawendowy? 1 łyżkę suszonych kwiatów lawendy, zalać 400 ml wrzącej wody do szczelnie zamkniętego naczynia i pozostawić na 10-15 minut, aby olejki eteryczne nie odparowały. Można dodać miód do smaku, gdy napój jest lekko schłodzony.
- Nalewka lawendowa
Może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, ponieważ nalewka lawendowa na alkoholu jest dobrym środkiem antyseptycznym i zregeneruje skórę na twarzy i ciele.
Jak zrobić nalewkę lawendową? 5 łyżek kwiatów zalać 1/2 litra alkoholu (wódka) i pozostawić na dwa tygodnie. Przechowywać w butelce w ciemnym miejscu, wstrząsając dwa razy dziennie. Odcedzić przed użyciem. Przyjmować 20-30 kropli nalewki lawendowej ze 100 ml wody 2-3 razy dziennie.
- Lawenda z mlekiem
Korzyści z gorącego mleka lawendowego, zwłaszcza z miodem, są nieocenione. Mleczko lawendowe jest doskonałym lekarstwem na przeziębienia. Korzystne jest również picie w nocy lawendy z mlekiem, aby sen był spokojny.
Jak zrobić mleko lawendowe? Mleko lawendowe można przygotować na wiele różnych sposobów. Na przykład po prostu podgrzać mleko i wrzuć do niego kawałek lawendy. I można osobno zaparzyć mocną lawendę i dodać do mleka (50 do 50).
Czy można użyć lawendy w kosmetyce naturalnej?
Olejek lawendowy doskonale poprawia urodę, nadaje się również do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Olejek lawendowy skutecznie zwalcza wypadanie włosów, stymuluje ich wzrost, przywraca zdrowy połysk i energię oraz eliminuje łupież. Ponadto olejek lawendowy doskonale wzmacnia paznokcie.
Czy może być coś doskonalszego od lawendy, która jak widać służy, jako kosmetyka naturalna, bez żadnych skutków ubocznych?
Przydatne właściwości lawendy
Lawenda działa znieczulająco na migreny i bóle głowy spowodowane skurczami naczyń mózgowych. Zwiększa odporność organizmu, pomaga w przepracowaniu i normalizuje pracę żeńskiej sfery hormonalnej.
Lawenda pomaga znormalizować pracę wątrobę i pęcherzyka żółciowego, działa, jako środek żółciopędny. Użycie lawendy w medycynie naturalnej poprawia przepływ krwi do mięśnia sercowego, normalizuje rytm serca w tachykardii, reguluje ciśnienie krwi, ma działanie przeciwzapalne i moczopędne i jest stosowany w leczeniu ran ropnych.
Korzystając z lawendy, można zmniejszyć negatywne skutki udaru i miażdżycy. Głównym składnikiem olejku lawendowego jest linalol, a także kumaryny, fitosterole, flawonoidy, kwas u solowy, garbniki. Geraniol i borneol znajdują się również w olejku lawendowym. Ale to nie jest pełna lista przydatnych substancji. Naukowcy odkryli niedawno dwadzieścia trzy nowe, wcześniej niezbadane składniki olejku lawendowego.
Lawenda w kosmetyce naturalnej
W kosmetyce naturalnej olejek lawendowy jest stosowany zarówno niezależnie, jak i do wzbogacania kosmetyków.
- Leczy mikropęknięcia i zmiany skórne,
- Eliminuje blizny,
- Eliminuje trądzik,
- Normalizuje pracę gruczołów łojowych,
- Zmiękcza i odżywia skórę,
- Eliminuje tłusty połysk i sprawia, że skóra jest matowa,
- Zapobiega zatykaniu się porów,
- Poprawia mikrokrążenie krwi w skórze,
- Eliminuje łupież,
- Wzmacnia kruche i zniszczone włosy.
Olejek lawendowy jest niezbędny dla cery tłustej i problematycznej, doskonale nadaje się do cery mieszanej, pielęgnuje zniszczone i osłabione włosy, a także wzmacnia paznokcie.
Zastosowanie w kosmetyce
W przemyśle kosmetycznym olejek eteryczny z lawendy jest stosowany do produkcji każdego rodzaju produktów do pielęgnacji skóry, ponieważ lawenda ma wyraźny efekt przeciwstarzeniowy. Dobrze oczyszcza, łagodzi podrażnienia i łuszczenie, odżywia i nawilża skórę.
Olejek lawendowy pomaga szybko usunąć zapalną wysypkę i leczyć opryszczkę. Wystarczy wymieszać olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego w równych proporcjach i delikatnie, nakładając punktowo, smarować zmiany trądzikowe na twarzy mieszanką olejków.
W połączeniu z innymi olejami bazowymi olej lawendowy jest doskonałym narzędziem, które stymuluje wzrost nowych komórek. Często jest zawarty w kremach terapeutycznych do pielęgnacji suchej skóry stóp, ponieważ sprzyja gojeniu się pęknięć. Olej ten nie tylko oczyszcza skórę z martwych cząstek, ale uwalnia skórę od toksyn. W ramach produktów do pielęgnacji włosów olejek lawendowy pomaga pozbyć się łupieżu i oczyścić skórę głowy. Z powodzeniem stosuje się go w specjalnych lekach przeciw łysieniu. Maski i balsamy do włosów z lawendą mają korzystny wpływ na włosy, czyniąc je jedwabistymi, zapobiegając ich łamliwości i wypadaniu.
Artykuł powstał we współpracy z www.podkarpackiesady.pl/76-lawendy.
Vasilia_Kniaz
Ale co więcej, obecnie lawenda jest składnikiem także leków. Znaleźć ją można także w suplementach na sen i tych wyciszających. A jeśli macie problemy trawienne: lawenda jest doskonałą przyprawą do „ciężkich” posiłków! 🙂