Współczesny świat preferuje ekstrawertyków, którzy są pewni siebie, łatwo nawiązują kontakty i chętnie podejmują się różnych wyzwań. Z tego powodu introwertycy, którzy są zupełnym przeciwieństwem ekstrawertyków, często napotykają trudności w codziennym życiu. Stanowią jednak ok. 25-45% społeczeństwa, dlatego warto ich lepiej poznać. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda życie introwertyka.

Introwertycy w dzieciństwie

Introwertyzm jest cechą osobowości, dlatego ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie i raczej nie zmienia się zbytnio w późniejszym życiu. Typowy introwertyk jako dziecko może preferować zabawy w pojedynkę bądź w niewielkim gronie. Z chęcią będzie spędzać czas w swoim pokoju na grach, rysowaniu, czytaniu czy też innym zajęciu niewymagającym towarzystwa. Niekiedy może wręcz wydawać się, że dziecko nieco się izoluje.

Osoby introwertyczne nawet w dzieciństwie nie działają impulsywnie i np. najpierw obserwują zabawę, a dopiero po chwili do nie dołączają. Mogą mieć też problem z adaptacją w większej grupie. Ponadto są dobrymi słuchaczami, którzy chętnie zagłębiają się w życie wewnętrzne rozmówcy. Introwertyk może nawiązać bliskie znajomości, jednak potrzebuje do tego więcej czasu. Gdy poczuje się swobodnie, to zazwyczaj ożywa i przestaje się dystansować.

Introwertycy w związkach

Choć introwertycy preferują dość samotniczy styl życia, to mogą stworzyć naprawdę udany związek. Co więcej, ich partnerem może być nawet ekstrawertyk. Osoba introwertyczna może na początku znajomości wydawać się nieco zamknięta w sobie. Jeśli tylko da się jej szansę i nie będzie się jej naciskać, to w pewnym momencie obdarzy drugą osobę zaufaniem, może otworzyć się i okazać się świetnym kompanem na całe życie.

Należy jednak pamiętać, że introwertyk w związku może potrzebować dość dużo przestrzeni. Samotne spacery, wyjazd w pojedynkę czy też nawet czytanie książki w innym pokoju wcale nie muszą oznaczać, że introwertykowi nie zależy na drugiej połówce. Po prostu jest to jego sposób na naładowanie baterii. Ponadto osoby introwertyczne potrafią słuchać, są lojalne i pielęgnują bliskie relacje, na których im zależy.

Introwertycy w pracy

W życiu zawodowym introwertyka bardzo ważne jest znalezienie pracy, która będzie odpowiadać jego cechom osobowości. Kreatywność, która wynika w dużej mierze ze skupiania się na świecie wewnętrznym, może być ogromną zaletą. Ponadto osoby introwertyczne często nie mają problemu ze skupieniem się na zadaniu. Wybierając zawód, należy jednak wziąć pod uwagę m.in. trudności w pracy w grupie i nawiązywaniu nowych znajomości.

Dobrym pomysłem może być zostanie pisarzem, grafikiem czy też tłumaczem. Takie zawody pozwalają na wykorzystanie wyobraźni i jednocześnie nie wymagają zbyt wielu kontaktów z ludźmi. Ponadto warto pomyśleć o karierze w księgowości bądź sektorze IT. Co ciekawe, introwertycy bardzo często są świetnymi szefami i kierownikami, ponieważ są skrupulatni, zorganizowani i potrafią słuchać swoich podwładnych.