Artykuł partnera.

Na czym polega mycie włosów metodą OMO? Kto powinien ją stosować i jakie daje efekty?

Mycie włosów jest wciąż dla wielu kobiet czynnością nawykową, nad którą nieszczególnie się zastanawiają. O wyborze szamponu decyduje zwykle jego cena, zapach, obiecane działanie opisane na opakowaniu, reklama, albo polecenie ze strony koleżanki. Żaden z tych czynników nie powinien rozstrzygać tego, który produkt kupisz. Dowiedz się więcej o świadomej pielęgnacji włosów, a stosując się do jej zasad, z pewnością zauważysz poprawę jakości swojej fryzury.

Mycie włosów metodą OMO – na czym polega?

OMO to skrót od właściwej kolejności nakładania produktów: odżywka, mycie, odżywka. Warto przy tym zaznaczyć, że odżywkę nakładamy wyłącznie na włosy, zaś mycie dotyczy skóry głowy. I tu dochodzimy do bardzo popularnego błędu, polegającego na zakupie szamponu pod rodzaj włosów. Otóż nie! Szampon dobieramy do skóry głowy, bo to ją ma on wyczyścić. Jego resztki spływające po włosach oraz nakładane na nie odżywki w zupełności im wystarczą. Zatem po kolei:

  1. Odżywka – na zwilżone włosy od wysokości ucha nałóż odżywkę humektantową lub proteinową. Zapobiegnie ona podczas mycia skalpu przed utratą przez włosy wody. Wczesz odżywkę grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach i pozostaw ją na około 10 minut.
  2. Mycie – nie spłukuj odżywki, lecz delikatnie zwilż głowę wodą, a następnie rozprowadź na niej łagodny szampon. Wybierz produkt pozbawiony silnych substancji drażniących, SLS, SLES, parabenów, tylko 1 raz w tygodniu myj głowę tzw. rypaczem o silniejszym działaniu. Spłucz dokładnie głowę i włosy letnią wodą. Nigdy nie stosuj zbyt ciepłej! Ma ona niekorzystny wpływ zarówno na kondycję włosów, jak również skóry głowy.
  3. Odżywka – wmasuj lub wczesz we włosy (znów od wysokości ucha) odżywkę emolientową, która działa wygładzająco i zamyka łuski włosów.

Inne kosmetyki niezbędne przy świadomej pielęgnacji włosów

Mycie metodą OMO to tylko podstawa, aby troska o włosy przynosiła wyraźne efekty. Innymi ważnymi elementami pielęgnacji są także:

  • peeling skóry głowy – najlepiej wybrać delikatny peeling enzymatyczny, bez drobinek, który nie powoduje podrażnień. Stosuj go raz w tygodniu, dzięki czemu skutecznie pozbędziesz się martwego naskórka i przygotujesz nowy do przyjmowania składników odżywczych z kosmetyków;
  • olejek zabezpieczający końcówki włosów – po każdym myciu wetrzyj w same końcówki włosów 1-2 kropli wybranego olejku np. arganowego, ze słodkich migdałów, orzechów włoskich, z pestek moreli, z nasion konopi;
  • olejowanie włosów – kolejny zabieg zalecany do przeprowadzania raz w tygodniu. Możesz stosować zwykłą oliwę z oliwek, olej z czarnuszki czy olej lniany. Drogeria internetowa Tagomago.pl posiada w ofercie również mieszanki olejów, które powstały z myślą o konkretnych potrzebach włosów. Znajdziesz tu oleje regenerujące, odżywiające, wzmacniające, wygładzające itp.

Bardzo ważna w metodzie OMO, jak i całej świadomej pielęgnacji jest świadomość, że każda z nas jest inna. Wyrobienie sobie idealnego sposobu pielęgnacji włosów oraz kosmetyków trafiających w sedno wymaga czasu i cierpliwości. Zacznij więc już teraz szukać tego, czego potrzebują Twoje włosy.