Jeszcze trzy dekady temu w Polsce można było znaleźć całe mnóstwo stacjonarnych pasmanterii. W czasach, gdy wybór towarów w sklepach był ograniczony, kobiety bardzo dużo rzeczy tworzyły samodzielnie. Czymś zupełnie naturalnym było szycie ubrań w domu czy robienie swetrów i czapek na drutach. Artykuły pasmanteryjne były więc bardzo pożądane i chętnie kupowane. Obecnie sklepów pasmanteryjnych jest już dużo mniej, ale za to mają one bardzo rozbudowany i nowoczesny asortyment.

Pasmanteria stacjonarna czy internetowa?

Jeśli chcemy kupić takie artykuły jak koraliki toho, igły, nici, wstążki czy koronki możemy udać się do pasmanterii stacjonarnej albo zrobić zamówienie z wysyłką w pasmanterii internetowej. Ta druga opcja jest zdecydowanie praktyczniejsza. W większych miastach działają także duże hurtownie pasmanteryjne, jednak dostęp do części z nich jest ograniczony tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Nie jest łatwo rozstrzygnąć, czy lepiej robić zakupy w sklepach stacjonarnych czy internetowych, bo obydwie te formy mają plusy i minusy. Jeśli ktoś ma w swojej okolicy sklep pasmanteryjny to może się tam wybrać i na miejscu zobaczyć jak wygląda dostępna biżuteria, aplikacje, taśmy czy produkty kaletnicze. Z kolei w sklepie internetowym, co prawda nie mamy możliwości zobaczenia na żywo kolorów czy dotknięcia koronek, jednak na to konto można korzystać z nieco innego asortymentu i promocyjnych cen. Bardzo popularną internetową pasmanterią jest https://www.dekorynka.pl/pasmanteria.html oferująca szereg ciekawych produktów.

Co możemy kupić w profesjonalnej pasmanterii?

Profesjonalna pasmanteria to miejsce gdzie znajdziemy bardzo szeroki asortyment. Osobom mającym małe doświadczenie w tej branży, czasem trudno jest się na początku odnaleźć w większych sklepach. Asortyment zazwyczaj pogrupowany jest na kategorie tematyczne:

 • akcesoria krawieckie
 • artykuły gorseciarskie
 • koronki
 • nici
 • włóczki
 • taśmy
 • wstążki
 • artykuły kaletnicze
 • wszywki, etykiety
 • koraliki
 • zamki
 • artykuły dekoracyjne.

Szczególnie bogaty jest zwykle dział akcesoria krawieckie, do którego trafiają osoby zajmujące się szyciem na maszynie. Znajdziemy tam części do maszyn krawieckich takie jak: bębenki, stopki, szpulki, wkrętaki. Oprócz tego dostępne będą także różnego typu igły zarówno do szycia ręcznego jak i maszynowego, haftki, zatrzaski, kredy i pisaki krawieckie, noże krążkowe i nożyczki. W dziale z akcesoriami krawieckimi kupić można także przecinaki, radełka, szpilki i zagniatacze.

Działy rękodzielnicze w profesjonalnych pasmanteriach

Od kilku już lat obserwujemy nawrót mody na rękodzieło. Zajmują się tym nie tylko dzieci w szkołach i przedszkolach, ale także osoby dorosłe, na różnego typu warsztatach czy na zajęciach w ramach uniwersytetu trzeciego wieku. Rękodzieło obejmuje bardzo wiele dziedzin, wśród których znajdują się:

 • tworzenie biżuterii,
 • robótki na drutach,
 • na szydełku,
 • tworzenie gobelinów,
 • sutasz,
 • dekorowanie przedmiotów.

To właśnie takie osoby trafiają do pasmanterii by kupić filc, tiul, organzę albo wstążki potrzebne do tworzenia różyczek. Wśród rękodzielników bardzo duża część osób zajmuje się tworzeniem biżuterii. Odwiedzając pasmanterię mogą one wybrać dla siebie koraliki toho, perełki, cekiny, łańcuszki oraz zapięcia. Dzięki takim akcesoriom z rąk utalentowanych osób powstaje wyjątkowa biżuteria w postaci kolczyków, bransoletek czy naszyjników.

Rękodzielnicy bardzo chętnie robią zakupy w pasmanterii także wtedy, gdy tworzą niecodziennie przedmioty z pomocą szydełka. W dobrych pasmanteriach można kupić szydełka w wielu rozmiarach a ponadto jest duży wybór w zakresie włóczek. Po zaopatrzeniu się w takie akcesoria można bez przeszkód tworzyć piękne chodniki, dywany czy ozdobne poduszki na kanapę.

Profesjonalne doradztwo

koraliki
Źródło: Pixabay.com

Pasmanteria to takie miejsce gdzie trafiają bardzo różni klienci. Niektórzy przychodzą jednorazowo, bo potrzebują konkretny przedmiot na przykład dla dziecka do szkoły. Osoby takie mają prawo nie znać asortymentu, liczą, więc na profesjonalne doradztwo ze strony personelu. Jest niezmiernie ważne, aby pracownicy pasmanterii potrafili odpowiednio zaprezentować ofertę, ocenić, jakie potrzeby ma klient i starać się mu dobrze doradzić. Nie jest łatwo dokonać szybkiego wyboru spośród kilkudziesięciu wzorów taśm czy wielu rodzajów koralików toho. Dobry sprzedawca zawsze chętnie podpowie, co wybrać i jak łączyć ze sobą poszczególne elementy.

Profesjonalna, bardzo dobrze zaopatrzona pasmanteria to coś, co doceni każdy rękodzielnik i klient lubiący kreatywne zajęcia. Warto odwiedzać tego typu sklepy i poznawać ich asortyment, bo z pomocą różnych drobiazgów, jakie można tam kupić, każdy z nas stworzy przedmioty wyjątkowe, dające przyjemność i satysfakcję.