Dynia to jeden ze znaków rozpoznawczych jesieni. Choć wielu osobom kojarzy się głównie z ozdobami na Halloween, nie należy zapominać, że jest także niezwykle cennym źródłem ważnych składników odżywczych. Zastanawiasz się, jakich? Jakie właściwości ma dynia i jakie korzyści niesie jej spożywanie? Sprawdź!

Dynia – charakterystyka

Dynia jest rośliną jednoroczną, która pochodzi z Ameryki Środkowej, ale dobrze czuje się również w polskich ogrodach. Wśród najczęściej hodowanych odmian wymienia się dynię zwyczajną, olbrzymią, hokkaido i piżmową. Różnią się one nie tylko rozmiarem i kształtem, ale także smakiem.

Niektóre z nich, tak jak np. dynia zwyczajna trzeba obierać przed spożyciem, a np. hokkaido można spożywać razem ze skórką po wcześniejszym upieczeniu lub ugotowaniu. Dlatego często można spotkać ją w posiłkach oferowanych w ramach diety pudełkowej. Łódź to miejsce, gdzie zamówisz pyszne posiłki, które są odpowiednio zbilansowane. Więcej szczegółów znajdziesz np. na stronie https://www.lightbox.pl/.

Dynia – właściwości odżywcze

Zastanawiasz się, jakie wartości odżywcze skrywa w sobie to niezwykłe warzywo? W jej miąższu znajdziesz:

  • cenne minerały, takie jak potas, fosfor, wapń, magnez, cynk, miedź i żelazo, które wspomagają m.in. prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowo-kostnego,
  • błonnik pokarmowy, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego,
  • witaminy A, E i K, które pomagają wzmacniać odporność i zapobiegać procesom starzenia. Jednak, żeby mogły wchłonąć się do krwiobiegu, należy podawać dynię z dodatkiem zdrowych tłuszczów.

Ale dynia to nie tylko miąższ, ale także pestki. Warto je wyciągnąć, moczyć przez 24 godziny, a potem upiec i zjeść, ponieważ stanowią prawdziwą bombę żelaza, niezbędnego w procesach krwiotwórczych. Co więcej, zawierają również wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych i związków z grupy fitosteroli, dzięki czemu pomagają m.in. redukować poziom cholesterolu we krwi.

Z tych powodów dynia i/lub jej pestki często stanowią składnik posiłków w cateringu dietetycznym. Łódź to miasto, gdzie wiele firm dostarcza je wprost pod drzwi domu, dzięki czemu nie trzeba wychodzić, aby móc zjeść coś dobrego przygotowanego z tego niezwykłego warzywa.

Włącz dynię do swojej diety i poznaj jej niezwykły smak oraz właściwości!