Aparat ortodontyczny to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie prostego, promiennego uśmiechu. Jednak decyzja związana z rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wiąże się z niemałymi wydatkami, dlatego każdy pacjent w pierwszej kolejności rozważa, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia aparatu stałego. Jedna z najczęściej występujących obaw to wiek. Panuje bowiem przekonanie, że w celu rozpoczęcia leczenia w gabinecie ortodontycznym wymagany jest odpowiedni wiek pacjenta. Sprawdź, czy istnieje coś takiego jak limit wieku dotyczący noszenia aparatu ortodontycznego!

Czy wiek jest decydującym czynnikiem do założenia aparatu ortodontycznego?

Mit ograniczenia wieku, w którym można rozpocząć leczenie ortodontyczne z użyciem aparatu stałego, już jakiś czas temu został obalony. Leczenie można rozpocząć w dowolnym momencie życia, pod warunkiem że wszystkie zęby stałe są już wykształcone. Istnieje jednak pewna elastyczność, jeśli chodzi o wiek pacjenta – nie ma ustalonej górnej granicy wieku! Osoby w wieku dwudziestu, czterdziestu czy nawet sześćdziesięciu lat mogą skorzystać z aparatu ortodontycznego, o ile spełniają odpowiednie kryteria kwalifikacyjne. Warto zatem zadać pytanie – jeśli nie wiek, to jakie czynniki decydują o możliwości podjęcia leczenia?

Co uwzględnia ortodonta podczas klasyfikacji pacjenta do rozpoczęcia leczenia?

Wiek to nie jedyny czynnik decydujący o kwalifikacji do leczenia aparatem ortodontycznym. Istotna jest przede wszystkim kondycja zębów – powinny być one wolne od jakichkolwiek ubytków i w pełni zdrowe. W przypadku nawet drobnych problemów z zębami, takich jak próchnica czy inne uszkodzenia, konieczne jest ich wyleczenie przed przystąpieniem do korekty wady za pomocą aparatu ortodontycznego.

Kolejnym istotnym aspektem podczas oceny kwalifikacji do leczenia jest stan dziąseł, szczególnie jeśli chodzi o obecność paradontozy. Jeśli dziąsła są w stanie zapalnym, zastosowanie aparatu ortodontycznego może znacząco pogorszyć ich stan i prowadzić do negatywnych skutków. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia specjaliści dokładnie oceniają stan uzębienia. Nie ma tu znaczenia wiek – bez względu na to, czy masz trzydzieści lat i zęby w doskonałym stanie, czy też piętnaście lat i zmagasz się z próchnicą, istnieje możliwość podjęcia leczenia.

Kiedy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Korekcja wad uzębienia z roku na rok zyskuje większą popularność, ponieważ coraz bardziej zwracamy uwagę nie tylko na swój wygląd, ale przede wszystkim na negatywne konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z nieprawidłowości zgryzu. Problemy z wymową, zwiększone ryzyko próchnicy na powierzchniach dotykających się skrzywionych zębów to tylko niektóre z negatywnych konsekwencji, których chcielibyśmy uniknąć. W ostatnich latach jedną z najpopularniejszych metod korekty wad stały się nakładki ortodontyczne – są one niewidoczne, dopasowane do indywidualnego kształtu zębów i dają szybkie efekty.

Polecany gabinet ortodontyczny we Wrocławiu – zadbaj o swój uśmiech

Wiele osób obawia się inwestycji związanej z rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. To prawda, tego typu przedsięwzięcie jest kosztowne, jednak zdecydowanie warte każdej złotówki. Efektem skutecznego procesu są bowiem proste i zadbane zęby, a każdy z nas przecież wie, że uśmiech to swojego rodzaju wizytówka. Polecany gabinet ortodontyczny we Wrocławiu lub innym mieście z pewnością zadba o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie podczas każdego etapu leczenia.

W wielu przypadkach noszenie aparatu stałego wiąże się z długim okresem, nawet kilkuletnim. To zdecydowanie intensywny czas, jednak pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym nie warto odkładać na później. Im bardziej zaawansowana i pogłębiona wada zgryzu, tym dłuższy będzie czas leczenia.