Nie ulega wątpliwości, że mleko kobiece to najlepszy pokarm dla małego dziecka. Zdarza się jednak, że mama z różnych przyczyn nie chce lub nie może karmić swojej pociechy piersią. Dobrą alternatywą dla mleka kobiecego okazuje się mleko modyfikowane, które skomponowane jest ze składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdźmy, czy warto karmić dzieci mlekiem modyfikowanym i jak wybrać odpowiedni pokarm.

Jakie zalety ma karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym?

Wiele osób przed wprowadzeniem w jadłospis dziecka nowego pokarmu, obawia się, że mleka dostępne w aptekach nie będą dla niego bezpieczne. W rzeczywistości jednak producenci produktów dla dzieci zobowiązani są do zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i do produkcji mleka zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej.

W rezultacie skład artykułów dla niemowląt jest ściśle opracowywany, a w efekcie bogaty w pełnowartościowe składniki. W mleku modyfikowanym znajdziemy m.in. podstawowe substancje, takie jak białka, węglowodany oraz tłuszcze. Oprócz tego zawiera ono witaminy A, C i D odpowiadające za układ odpornościowy. Kwas alfa-linolowy wpływający na rozwój mózgu oraz żelazo konieczne do tworzenia komórek krwi.

Jedną z największych zalet podawania dziecku mleka modyfikowanego jest możliwość pozostawienia go pod opieką innych. Ze względu na to, że mama nie musi karmić piersią, każdy z członków rodziny może w szybki sposób zaspokoić potrzeby malucha. Co więcej, mleko modyfikowane w porównaniu do kobiecego jest trawione dłużej, dzięki czemu przez dłuższy czas pozostaje on syty, a tym samym nie będzie budził się w nocy.

Jak wybrać mleko modyfikowane dla dziecka?

Żywność dla dzieci podzielona jest na kilka kategorii, a pierwszą z nich jest oznaczenie mleka numerami. Mleko 1 przeznaczone jest dla niemowląt do 6 miesiąca życia, a jego skład wzbogacony jest o kwasy tłuszczowe DHA wpływające na prawidłowy rozwój układu nerwowego. Mleko 2 dedykowane jest maluchom między 6 a 12 miesiącem życia, mleko 3 przeznaczone jest dla dzieci do 2 roku życia, produkty oznakowane cyfrą 4 do 3 roku życia, natomiast te z cyfrą 5 zostały stworzone dla przedszkolaków.

W aptece internetowej aptekawsieci.pl znajdziemy również produkty wyprodukowane z myślą o dzieciach ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Będą to m.in. artykuły oznaczone literą HA, czyli hipoalergiczne mleka. Produkty dla dzieci bez laktozy O-LAC, a także artykuły żywnościowe z literą R lub GR z dodatkiem kaszki, idealne dla maluchów, które po zwykłym kamieniu nadal pozostają głodne.