Artykuł sponsorowany.

Pierwsza wizyta u okulisty nawet dla małego dziecka nie musi być nieprzyjemna. Przez wielu kilkulatków bywa ona wręcz odbierana jako edukacyjna przygoda, jeśli tylko rodzice odpowiednio ich przygotują. O czym mowa? Przede wszystkim o wytłumaczeniu maluchowi, kim jest okulista, dlaczego idzie na badanie i jak będzie ono wyglądać. Bardzo ważne jest także, aby rodzice wiedzieli, kiedy powinni umówić dziecko na pierwszą wizytę, w tym również kontrolną, nawet jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące objawy problemów ze wzrokiem.

Jak opowiedzieć dziecku o badaniu?

Przygotowując dziecko do badania okulistycznego, warto zacząć przede wszystkim od tego, kim jest okulista. Większość maluchów zaznajomiona z pojęciem lekarza szybko zrozumie, że konkretni specjaliści zajmują się leczeniem konkretnych partii ciała. Warto wspomnieć, że do lekarza, w tym także okulisty, nie zawsze chodzi się wyłącznie w przypadku choroby. Ważne są również wizyty kontrolne, które mogą uchronić przed rozwojem różnych nieprawidłowości.

Kiedy dziecko wie już, czym zajmuje się okulista, czas na opowieść o tym, jak wygląda wizyta. Zwykle pierwszym elementem jest badanie, na którym dzieci mają odczytywać litery, znaki, czy obrazy z pewnej odległości, zakrywając przy tym jedno oko. Badanie to jest tak proste, że z łatwością można odtworzyć je w domu i odegrać wraz z rodzicem.

Poza przygotowaniem dziecka ważne jest także wybranie specjalisty z podejściem do kilkulatków. Taki lekarz potrafi odwrócić uwagę malucha, zaciekawić go, a czasem nawet zaprezentować kolejne kroki badania na pluszowej maskotce, oswajając strach. Szukając takich specjalistów, warto korzystać z polecanych miejsc jak https://www.visus.pl/okulista-dzieciecy-poznan/.

Kiedy iść na pierwszą wizytę u okulisty?

Większość rodziców umawia dziecko na pierwszą wizytę u okulisty dopiero wtedy, kiedy zauważą oni pierwsze niepokojące sygnały. Należy jednak pamiętać, że w szczególności małe dzieci często nie zgłaszają żadnych problemów ze wzrokiem, nie do końca wiedząc, jak w pełni korzystać z tego zmysłu. To dlatego nawet jeśli żadne objawy problemów nie występują, zaleca się umówienie pierwszej wizyty kontrolnej pomiędzy 2 a 4 rokiem życia dziecka.

Wymienia się również kilka sygnałów, które mogą świadczyć o konieczności przyspieszenia wizyty. Są to głównie:

  • mrużenie oczu przez dziecko, gdy patrzy na coś oddalonego,
  • częste pocieranie oczu i zaczerwienione powieki,
  • przybliżanie do twarzy książek czy kartek, którym przygląda się dziecko,
  • trudności ze skupieniem wzroku w jednym punkcie,
  • częste bóle głowy.