Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawowy element profilaktyki stomatologicznej. W jaki sposób dbać o zęby i dziąsła, aby minimalizować ryzyko występowania problemów stomatologicznych?

Higiena jamy ustnej – profilaktyka zaczyna się w domu

Zapobieganie chorobom zębów to jeden z elementów codziennego dbania o zdrowie, który każdy powinien mieć na uwadze. Zdrowe zęby oznaczają nie tylko komfort i dobrą prezencję, ale również przyczyniają się do zachowania zdrowia całego organizmu.

Znaczenie higieny zębów jest olbrzymie w kontekście chorób kardiologicznych i układu pokarmowego. Przewlekle toczące się stany zapalne w jamie ustnej wiążą się z wydzielaniem przez bakterie toksyn, mających negatywny ogólnoustrojowy wpływ na pacjenta.

Z tego względu profilaktyka stomatologiczna jest świadomą inwestycją w swoje zdrowie. Codzienne rytuały higieniczne każdego pacjenta powinny obejmować regularne szczotkowanie zębów (co najmniej dwa razy na dobę), nitkowanie szczelin międzyzębowych (co najmniej raz dziennie) i płukanie jamy ustnej specjalistycznymi płynami do płukania.

Jak zachować zdrową jamę ustną? Porady stomatologa

Wbrew pozorom, nie wystarczy wyłącznie „myć zęby”, aby zachować zdrowy uśmiech. Bardzo istotne jest również to, jakich narzędzi używamy do mycia zębów oraz jaką mamy technikę szczotkowania.

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje edukację pacjentów z zakresu tego, jak efektywnie dbać o zęby. Przykładowo, niewskazane jest szczotkowanie poziome, które może prowadzić do powstawania mikrouszkodzeń dziąseł i podrażniać je, zwiększając ryzyko występowania krwawień. 

Podobnie zbyt intensywne nitkowanie, podrażniające delikatne dziąsła w przestrzeni międzyzębowej, jest nawet bardziej szkodliwe niż zupełny brak nitkowania. Stosowanie płynów do płukania na bazie alkoholu lub past do zębów z drobinkami ściernymi na co dzień również może prowadzić do poważnych uszkodzeń szkliwa i zwiększać ryzyko występowania chorób zębów i przyzębia.

Nie bez znaczenia jest twardość szczoteczki (większość pacjentów powinna stosować szczoteczki oznaczone jako miękkie lub medium), co dotyczy zarówno tradycyjnych szczoteczek, jak i sonicznych.

Higiena jamy ustnej obejmuje również stosowanie diety wspierającej zdrowie zębów i stymulującej prawidłowy zgryz. Zdrowi pacjenci powinni spożywać produkty o zróżnicowanej twardości, takich jak np. chrupkie surowe warzywa i owoce czy orzechy, które nie tylko zawierają wiele cennych witamin i mikroelementów, ale również ścierają płytkę nazębną i pozwalają szczęce „ćwiczyć”. Samo spożywanie miękkich produktów spożywczych może prowadzić do problemów z uzębieniem.

Wszyscy, niezależnie od stanu zdrowia, powinni unikać cukrów prostych i żywności przetworzonej, która ma negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu, a także pH jamy ustnej. Cukry wspierają namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.

Regularne wizyty u stomatologa – czy to konieczne?

Higiena jamy ustnej nie kończy się tylko na prawidłowym myciu zębów. Elementem profilaktyki stomatologicznej jest regularne odwiedzanie stomatologa, który sprawdzi, czy w naszej jamie ustnej nie zachodzą niepokojące procesy.

Każdy zdrowy pacjent, który nie doświadcza dolegliwości ze strony zębów czy dziąseł, powinien odwiedzać stomatologa przynajmniej raz w roku. Zazwyczaj wizyta taka ogranicza się do obejrzenia przez lekarza zębów i dziąseł, przekazania zaleceń dotyczących higieny (np. wyboru pasty czy szczoteczki), ewentualnie przeprowadzenia piaskowania lub skalingu. Usuwanie płytki nazębnej jest bezbolesnym zabiegiem profilaktycznym, który znacznie zmniejsza ryzyko wielu chorób zębów i dziąseł.

Takie regularne wizyty u stomatologa pozwalają dostrzec nawet niewielkie ubytki przed momentem, gdy zaczną powodować dolegliwości i przerodzą się w poważniejsze schorzenie.

Z kolei pacjenci, którzy mają za sobą już historię leczenia stomatologicznego i mają tendencję do rozwoju różnorodnych schorzeń oraz ubytków, powinny odwiedzać stomatologa częściej – zgodnie z jego wskazaniami oraz zawsze przy pojawieniu się bólu, krwawienia czy innych patologicznych zmian.

Interesuje Cię dentysta w Londynie? Zarezerwuj wizytę w naszej klinice już teraz!