Obecnie postępująca komputeryzacja oraz globalizacja powoduje, że coraz więcej rzeczy przenoszone jest do strefy zdalnej. Przez internet kupujemy ubrania, robimy zakupy spożywcze, opłacamy rachunki, podpisujemy umowy, rozmawiamy, a także, coraz częściej odbywamy konsultacje lekarskie. Jest to zdecydowana oszczędność czasu oraz wygoda. Bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie załatwić najważniejsze dla nas sprawy. Jednym z nowszych rozwiązań ułatwiających życie jest recepta online. Jest to usługa podobna do e-recepty, jednak różniąca się od niej w niektórych kwestiach.
Czy recepta online i e-recepta to jest to samo? Kilka słów czym jest recepta online?
E- recepta jest dokumentem elektronicznym, który zostaje wystawiony w wyniku standardowej konsultacji lekarskiej lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Natomiast recepta online to wynik konsultacji lekarskiej, która miała formę wizyty internetowej lub wykorzystania innych e-rozwiązań. Recepta ta jest legalna, najczęściej wystawiona przez przychodnie lekarskie, działające zdalnie, dla których ważne jest dobro pacjentów, ale nie widzą konieczności osobistego kontaktu. Lekarz, wystawiający receptę online ocenia, w jakim stanie jest pacjent na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego lub odpowiedzi na pytania zamieszczone w formularzu medycznym.
Jak otrzymać receptę online?
By otrzymać receptę online, konieczne jest wypełnienie formularza- podanie imienia, nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia oraz numeru telefonu. W zależności od przychodni online na tym etapie wybiera się także konsultację lub lek, którego potrzebujemy, a następnie odpowiadamy na pytania dotyczące naszego stanu zdrowia. Odpowiedzi można udzielić za pomocą kwestionariusza medycznego lub poprzez konsultację telefoniczną. Na podstawie naszych odpowiedzi lekarz dokonuje oceny naszego stanu zdrowia, jeśli ma jakieś wątpliwości — sam może do nas zadzwonić, jeśli takie wątpliwości się nie pojawiają, lekarz wystawia nam e-receptę, do której kod dostajemy mailem lub SMS-em w kilka minut.
Co potrzeba by lekarz mógł wystawić receptę online?
Lekarz by mógł wystawić receptę online, analizuje nasze odpowiedzi na pytania z kwestionariusza. Tego typu recepta, nie jest kupowana ani zamawiana, jest ona wynikiem przeprowadzonej konsultacji. Dodatkowo, jeśli lekarz uzna, że na podstawie otrzymanych informacji nie może wystawić recepty online, transakcja jest anulowana. W przypadku osób, które często korzystają z konsultacji lekarskich online, lekarz często prosi o przesłanie wyników badań.
Jaka jest cena recepty online?
Usługa wystawienia recepty online oraz związanej z tym konsultacji nie jest darmowa. Wynika to z faktu, że przychodnie online, działają podobnie jak przychodnie prywatne — zatrudniają lekarzy, którym muszą zapłacić. Lekarz poświęca czas na zapoznanie się z kwestionariuszem wypełnionym przez pacjenta, za co otrzymuje zapłatę. Jednak wizyta w przychodni online jest zdecydowanie tańsza, niż standardowa konsultacja lekarska, a dodatkowo jest dostępna przez całą dobę i nie trzeba stać w kolejkach, by otrzymać poradę lekarską.
Dodatkowo tego typu usługa sprawdzi się w sytuacjach chorób tzw. wstydliwych jak choroby dermatologiczne, nietrzymanie moczu, problemy z potencją. Wszystko to powoduje, że wstydząc się, odwlekamy konsultację lekarską. A dzięki telemedycynie i recepcie online można w szybki i dyskretny sposób uzyskać pomoc.
Czy recepty online są legalne?
Działanie przychodni online i wystawianie recept po odbyciu tego typu konsultacji jest legalne i zgodne zarówno z prawem krajowym, jak i europejskim, a dodatkowo zyskuje coraz większą popularność i zwolenników dzięki swojej wygodzie i oszczędności czasu.