Artykuł sponsorowany.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to poważny problem, który dotyka wiele dzieci. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i gdzie najlepiej poszukać wsparcia. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zadbaj o rozwój psychiczny dziecka.

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które dotyczy nieprawidłowej pracy mózgu. Pierwsze objawy można zaobserwować u dzieci w wieku 3 lat. Chociaż nie ma możliwości pozbycia się wszystkich symptomów, właściwa terapia pozwoli znacznie zmniejszyć ich nasilenie i poprawi komfort życia. Ponadto wsparcie specjalisty pozwoli osobom z autyzmem nawiązywać wartościowe relacje społeczne, a w przyszłości realizować się na polu zawodowym. 

Natomiast bez odpowiedniej pomocy problemy będą bardzo trudne do opanowania. Dlatego tak ważna jest opinia psychologiczna tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Najlepiej zajrzeć na stronę Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Znajdziesz tam kontakt wyłącznie do ekspertów, którzy cieszą się wysokim uznaniem. Zdecydowanie warto skorzystać z ich usług.

Objawy autyzmu

Do najważniejszych objawów autyzmu należą trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem często nie potrafią zrozumieć innych i utrzymywać znajomości na dłużej. Zdarza się, że zwyczajna rozmowa staje się poważnym wyzwaniem. Ponadto najmłodsi pacjenci nie dzielą się przedmiotem swojego zainteresowania, nie wskazują na niego palcem, nie podają go rodzicom. Unikają również interakcji z innymi osobami. Z kolei starsze dzieci nie lubią rozmawiać o swoich zainteresowaniach i dzielić się sukcesami.

Innym objawem może być zastępowanie słów gestami czy wskazywaniem obrazków. Czasami można również zauważyć nietypowy sposób wypowiedzi. Mowa rozwija się pomału, a mimika nie wskazuje na wypowiadane słowa. W dodatku dzieci unikają kontaktu wzrokowego, a zdania oznajmujące brzmią jak pytania.

Ponadto dzieci z autyzmem mogą powtarzać słowa czy zadawane pytania, lecz nie udzielają odpowiedzi. Czasami ich komunikacja bywa zupełnie niedopasowana do aktualnej sytuacji. Warto dodać, że niekiedy trudno im zrozumieć ironię.

Postaw na wsparcie ekspertów

Chociaż autyzm jest poważnym problemem, psychologia w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Wiedza ekspertów z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic oraz nowoczesne metody terapii sprawiają, że dzieci z autyzmem mogą bardzo dobrze się rozwijać i nawiązywać wartościowe kontakty społeczne. Kluczem do sukcesu będzie szybka reakcja rodziców.

Jeżeli więc zauważysz opisane tu objawy u swoich pociech, nie czekaj i skontaktuj się z doświadczonym specjalistą. Ekspert przeprowadzi dokładny wywiad i na tej podstawie zaproponuje efektywne metody walki z problemem. Przekonało się o tym wielu rodziców.