Tlenoterapia to nic innego, jak specjalna terapia medyczna z wykorzystaniem tlenu. Oczywiście należy ją realizować pod czujną opieką doświadczonego lekarza. Tlenoterapia ma doprowadzić do zwiększenia stężenia tlenu w powietrzu wdechowym, tak aby finalnie dostarczać komórkom znajdującym się w ludzkim organizmie niezbędnej dawki tego pierwiastka. Jakie są największe zalety tlenoterapii, z jakich urządzeń korzysta się podczas takich terapii oraz jakie choroby można nią leczyć?
Tlenoterapia – kilka najważniejszych zalet
Nie da się ukryć, że tlenoterapia to skuteczny zabieg medyczny, dzięki któremu zwiększa się ilość tlenu we wdychanym przez pacjenta powietrzu. Dawka jest oczywiście ustalana przez lekarza, który stara się zadbać o to, aby organizm został prawidłowo dotleniony i wrócił do prawidłowego funkcjonowania. Tlenoterapię można przeprowadzić w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Wiele będzie zależało od stanu zdrowia pacjenta. Wykorzystanie omawianej terapii sprawdza się przede wszystkim przy niewydolności oddechowej, a jej zalety to m.in. poprawa koncentracji i wyeliminowanie problemów ze snem.
Jakie choroby można leczyć tlenem? Wskazania do przeprowadzenia tlenoterapii
W tym miejscu należałoby się poważnie zastanowić nad tym, jakie choroby można leczyć tlenem? Otóż tlenoterapia okaże się strzałem w dziesiątkę przy:
- niewydolności oddechowej,
- problemach z prawidłowym funkcjonowaniem płuc (np. obturacyjna choroba płuc i rozedma płuc),
- niewydolności krążenia,
- obniżonej saturacji,
- bezdechu sennym,
- problemach z otyłością i dusznościami,
- astmie.
W tym wszystkim najważniejsze jest jednak zdanie lekarza, którego bezwzględnie trzeba słuchać i dostosować się do jego wskazówek oraz zaleceń. Wskazaniami do przeprowadzenia kompleksowej tlenoterapii są m.in.: duszności, nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, ostre napady kaszlu, regularnie pojawiające się uczucie braku powietrza czy też długotrwałe problemy z utrzymaniem koncentracji. Jeśli ktoś będzie chciał sprawdzić u siebie poziom saturacji krwi (wysycenie tlenem), powinien zainwestować w wysokiej klasy pulsoksymetry. Powody do dużego niepokoju powinny się pojawić zwłaszcza przy wartości niższej niż 92%.
Tlenoterapia – jakie urządzenia i akcesoria będą potrzebne?
Pulsoksymetry niosą za sobą wiele zalet, dlatego warto mieć je w swoich domach, ale do przeprowadzenia tlenoterapii będą potrzebne przede wszystkim koncentratory tlenu oraz inne akcesoria (maski tlenowe, inhalatory, dreny wraz z łącznikami czy też nawilżacze). Na całe szczęście istnieją na rynku sprawdzone i wygodne w obsłudze koncentratory tlenu, dzięki którym cała terapia zakończy się sukcesem, a stan pacjenta ulegnie diametralnej poprawie. Jak działają takie urządzenia? Całość opiera się na pobieraniu powietrza z otoczenia i przepływie tlenu na poziomie kilku litrów na minutę (w zależności od modelu i decyzji lekarza). Jednocześnie tlen jest oddzielany od azotu, a powietrze dostarcza się pacjentowi przy pomocy specjalnej maseczki. Tym samym może on liczyć na wdychanie zdecydowanie większej dawki tlenu, niż w przypadku powietrza atmosferycznego.