Statystyki pokazują, że co drugi człowiek na świecie boryka się, albo w przyszłości będzie miał problemy z kręgosłupem. Ból mięśni pleców, dolegliwości bólowe szyi, problemy z poruszaniem się lub bóle kręgosłupa w nocy są bardzo powszechne w naszym społeczeństwie. Nierzadko przyczyną złego samopoczucia jest zwężenie przestrzeni międzykręgowej. Co to oznacza i co warto wiedzieć o tej przypadłości?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – co to oznacza?
Zwężeniem przestrzeni międzykręgowej nazywa się zmiany, które następują w obrębie dysku. Czym jest sama przestrzeń międzykręgowa? Jest to termin używany głównie w gronie specjalistów, którzy analizują zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa. Odnosi się do przestrzeni, która znajduje się między trzonami kręgowymi. Przestrzeń ta jednak nie jest pusta, gdyż w pełni wypełniona jest dyskiem. Warto jednak pamiętać, że dysk nie jest typową kością, dlatego wykonując zdjęcie rentgenowskie, nie da się określić jego stanu. Specjaliści mogą jedynie stwierdzić jaką wysokość posiada przestrzeń i czy jest obniżona.
Co jest przyczyną dolegliwości?
Główną przyczyną zwężenia się przestrzeni międzykręgowej jest przeciążenie kręgosłupa oraz nieprawidłowy styl życia. Do innych przyczyn zaliczają się:
- czynniki genetyczne,
- starzenie się kręgosłupa,
- urazy kręgosłupa,
- osteoporoza,
- otyłość.
Leczenie oraz profilaktyka, czyli zdrowy styl życia
Zarówno w przypadku tej choroby kręgosłupa, jak i innych schorzeń, dużą rolę odgrywa zdrowy styl życia. Podczas problemów z kręgosłupem istotne jest stosowanie właściwej diety. Należy włączyć do niej jaja, ryby morskie, tłuszcze oraz wątróbkę. Wiedza o stanie zdrowia oraz przyczynach występowania dolegliwości, stanie się pomocna w radzeniu sobie z bolesnymi dolegliwościami. Aby odzyskać dobre samopoczucie i zdrowie warto jednak zdecydować się na rehabilitację oraz inne ćwiczenia, które należy wykonywać regularnie. Skuteczne mogą okazać się również:
- akupunktura,
- kriokomora,
- czy też krioterapia.
Bolesne dolegliwości – czy może to być coś innego?
Przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości może być wiele chorób kręgosłupa. Tylko specjalista może określić nasz stan zdrowia oraz ustalić sposób leczenia. Jakie są inne częste przyczyny bólu kręgosłupa?
Skoliozę, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, cechuje tak zwane wygięcie kręgosłupa w literę „S”. To poważne i skomplikowane schorzenie, które nie tylko zmienia wygląd osoby chorej, ale jest przyczyną poważnych dolegliwości bólowych. Skolioza może być nawet przyczyną ograniczenia ruchomości. Zwykle zauważana jest u dzieci lub osób młodych. Przyczyną skoliozy jest między innymi:
- noszenie plecaka na jednym ramieniu,
- złe nawyki siedzenia,
- obciążenie genetyczne,
- oraz brak zdrowego stylu życia.
Czym jest lordoza?
Chociaż lordoza to naturalne wygięcie kręgosłupa, za wadę postawy uważa się lordozę pogłębioną, czyli zbyt dużą. Tak zwane 'plecy wklęsłe’ czyli wygięte w stronę brzuszną rozwijają się pod wpływem nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń na siłowni, nadmiernej tkanki tłuszczowej na brzuchu, słabych mięśni, ciąży lub na podłożu chorób narządu ruchu. Pogłębiona lordoza może powodować silny ból w okolicach odcinka lędźwiowego oraz zniekształcony wygląd.
A Chorob Baastrupa?
Chorob Baastrupa to rodzaj choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego oraz lędźwiowego. Polega ona na stykaniu się wyrostków kolczystych, które o siebie ocierają, powodując dyskomfort oraz ból. A w rezultacie prowadzi to do zwyrodnień oraz przerostu tułowia. Przyczyny choroby Baastrupa nie są znane, pojawia się ona najczęściej u osób w starszym wieku i towarzyszy innym schorzeniom. Chorobę Baastrupa najczęściej leczy się zachowawczo oraz chirurgicznie.
Przyczyny protruzji
Protruzja to choroba, która dotyka krążków kręgosłupa. Dotyczy ona zwyrodnienia dysków kręgosłupa i objawia się pęknięciem pierścienia włóknistego. Chociaż protruzja na początku nie powoduje dolegliwości bólowych, zaniedbana może prowadzić do poważnego stanu, jakim jest przepuklina kręgosłupa, która jest bardzo bolesnym schorzeniem. Przyczyną protruzji jest brak aktywności fizycznej, nadwaga, niewłaściwy tryb życia oraz inne przewlekłe choroby.
Dowiedz się także, z jakimi chorobami kręgosłupa zmagają się pracownicy budowlani na http://www.domynaczasie.pl/choroby-kregoslupa-dotykajace-pracownikow-branzy-budowlanej.
Żródła:
- T. Gajewski, I. Woźnica, M. Młynarska, S. Ćwikła, J. Strzemecka, I. Bojar, Wybrane aspekty jakości życia osób ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2013.
Zenek Roluka
Słyszałem, że stres i tłumienie emocji mogą w dużym stopniu prowadzić ból kręgosłupa. Dodatkowo używanie np. tytoniu może uwrażliwiać na ból. Myślę że niewielu z nas o tym pamięta…