Dokucza Ci boleśnie wrastający paznokieć. Nie możesz sobie poradzić z powodującymi duży dyskomfort odciskami, modzelami czy nagniotkami. Skóra na Twoich stopach ma tendencje do łuszczenia się i pękania. A może płytka Twojego paznokcia zaczyna schodzić po urazie. Co zrobić w każdej z tych sytuacji? Najlepiej jest postawić na sprawdzone, profesjonalne zabiegi na stopy wykonywane w gabinecie podologicznym. W takim miejscu specjalista ma możliwość wykonania dokładnej diagnostyki problemu i dobrania oraz przeprowadzenia właściwej terapii.

Najpopularniejsze usługi podologiczne

Zabieg, który bodaj najczęściej wykonywany jest we wspomnianym gabinecie, to pedicure podologiczny. Jego celem jest zwłaszcza walka ze zrogowaceniami skóry stóp, pomoc w przypadku pękających pięt, profilaktyka chorób występujących w obrębie stóp oraz ogólna poprawa estetyki stóp i paznokci. W jego trakcie specjalista właściwie oszlifowywuje paznokcie i stwardniałą skórę stóp, prawidłowo przycina płytkę paznokciową, pozbywa się zrogowaciałych warstw naskórka oraz stosuje preparaty pielęgnujące.

Kolejne zabiegi na stopach z których skorzystamy u podologa to usunięcie modzeli, odcisków czy nagniotków. Odbywa się to za pomocą frezowania, wypalania laserem, krioterapii bądź wycięcia skalpelem. Również laserem CO2, frezem lub z wykorzystaniem krioterapii można pozbyć się nieestetycznych zgrubień naskórka, czyli tak zwanych hyperaktoz.

Niechciane problemy podologiczne często wiążą się także ze zbytnim pękaniem, przesuszeniem się lub łuszczeniem skóry na stopach. Tu wsparciem służą popularne zabiegi pielęgnacyjne na stopy oraz dopasowane do nich preparaty podologiczne. Nieco więcej zachodu jest natomiast jeśli chodzi o grzybicę stóp. Tu nowoczesne leki i dermokosmetyki często wymagają dodatkowej pomocy w postaci chociażby naświetlania wiązkami laserowymi.

No dobrze, a czy gabinety podologiczne są ratunkiem także wtedy, gdy paznokieć na stopie odchodzi od macierzy i konieczna jest jego rekonstrukcja? Jak najbardziej! Zupełnie zresztą tak samo jak w przypadku terapii wrastających paznokci. Z każdym tym kłopotem podolog bez problemu sobie poradzi – są to bowiem kwestie, z którymi bardzo często zgłaszają się pacjenci.

Warto jednak podkreślić, że istnieją takie choroby podologiczne, które wymagają zaangażowania kilku specjalistów. Jedną z nich jest stopa cukrzycowa. W jej przypadku praca musi oprzeć się nie tylko o wiedzę podologiczną, ale także tę diabetologiczną, dermatologiczną czy z zakresu chirurgii naczyniowej. Tylko wtedy możliwe jest pełne rozprawienie się z problemem. Oczywiście badanie podologiczne może być pierwszym punktem diagnostycznym, który jednakże musi później odbić się o wiedzę z innych dziedzin.