Mikroelementy i witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz dobrego samopoczucia. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej po nie sięgamy. Suplementy w prosty sposób pomagają nam zaspokoić potrzeby i uzupełnić niedobory. Na co zwracać uwagę przy wyborze suplementów diety?

Suplementacja dopasowana do potrzeb

Zanim rozejrzymy się za konkretnym suplementem diety, najpierw warto zastanowić się, jakie są indywidualne potrzeby naszego organizmu. To od nich powinien być w głównej mierze uzależniony wybór suplementów diety. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę? Bez wątpienia:

  • tryb życia,
  • stosowaną dietę,
  • predyspozycje chorobowe,
  • wiek,
  • płeć,
  • położenie geograficzne.

Co może to oznaczać w praktyce?

W zależności od pory roku oraz położenia geograficznego, warto rozważyć suplementację witaminą D. W przypadku problemów na tle sercowo-naczyniowym poleca się suplementację kwasami Omega-3. Badania potwierdzają zasadność suplementacji selenem w przypadku chorób tarczycy.

Prowadzisz stresujący tryb życia? Być może warto rozpocząć przyjmowanie magnezu. Pamiętajmy jednak, że suplementy nie są lekami i nie leczą chorób.

Co wiemy na temat danego suplementu?

Chociaż rynek suplementów diety ma nam do zaoferowania całą masę produktów, nie wszystkie preparaty zostały sumienne przebadane pod kątem jakości. Warto więc przyjrzeć się reputacji firmy, która stworzyła dany suplement. Wybór suplementów diety powinien być uzależniony od przyznanych certyfikatów. Jednym z nich jest Certyfikat Analizy Autentyczności. Co więcej, należy sprawdzić, jakie dawki zawierają dane suplementy diety – czy jest to minimalna ilość składników aktywnych czy może większe dawki terapeutyczne. Dane te powinny być zawarte na etykiecie.

Dodatki oraz użyte wypełniacze – co warto o nich wiedzieć?

Podobnie jak zalewa nas przetworzona żywność, tak i rynek suplementów diety coraz częściej wypełniony jest sztucznymi dodatkami i wypełniaczami. Warto pamiętać jednak, że niektóre substancje niezbędne są do wytworzenia danego suplementu. Mogą to być środki poślizgowe czy naturalne substancje smakowe.

Jakich jednak składników warto unikać ?

tabletki na talerzu
Źródło: Pixabay.com

Mogą to być metale ciężkie, zanieczyszczenia mikrobiologiczne, pozostałości pestycydów lub alergeny, na które jesteśmy uczuleni. Warto również unikać suplementów diety, które zawierają tłuszcze trans. Chociaż ich zastosowanie pozwala obniżyć koszty produkcji, nierzadko przyczynia się do wielu niepożądanych skutków ubocznych. Zamiast preparatów ze sztucznymi składnikami wybierajmy te, które zawierają naturalne barwniki i aromaty – na przykład beta-karoten lub aromat cytrynowy.

Wybór suplementów diety – czy forma chemiczna i farmaceutyczna ma znaczenie?

To od formy chemicznej poszczególnych składników zależy, w jakim stopniu dany suplement zostanie wchłonięty przez nasz organizm. Dlatego zawsze należy przeczytać etykietę, z której dowiemy się jakie składniki czynne znajdują się w danym suplemencie oraz czy występują tam substancje pomocnicze. W tej sytuacji często wyższa cena idzie w parze z lepszą przyswajalnością oraz siłą działania. Przykładowo magnez najczęściej występuje na rynku w postaci tlenku, który uznawany jest za najgorsze źródło tego pierwiastka. Warto więc postawić na droższe sole organiczne, takie jak cytrian magnezu czy siarczan magnezu. Pamiętajmy – naturalne formy chemiczne, które występują w przyrodzie, zawsze będą lepiej przyswajalne.

Niemałą rolę odgrywa też postać farmaceutyczna przyjętego preparatu, czyli czy jest to roztwór, tabletka czy kapsułka. Wygodną i najczęściej spotykaną wersją w tym przypadku są tabletki, które jednocześnie pozwalają umieścić dużą dawkę składników aktywnych. Warto jednak stawiać na produkty dobrej jakości. Kapsułki za to szybciej rozkładają się w żołądku, ale muszą być przyjmowane natychmiast, ponieważ wystawione na czynniki zewnętrzne mogą szybko tracić swoje cenne właściwości. Rynek suplementów diety oferuje nam również proszki, które są mniej wygodne w użyciu, ale zapewniają one większą elastyczność i precyzję dozowania. Dowiedz się także ile kosztuje wprowadzenie suplementu diety na rynek z artykułu http://www.klimkiewicz.net.pl/jaki-jest-koszt-wprowadzenia-suplementu-diety-na-rynek.

Źródła:

  • Fiebig, S. Janicki, M. Sznitowska, Farmacja Stosowana, 2008.