Czy wiesz, że co drugi pacjent cierpiący na łuszczycę zwykłą jest dotknięty także poważnym schorzeniem dermatologicznym, jakim jest łuszczyca paznokci? Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – osoby borykające się z tą chorobą doświadczają również objawów związanych z łuszczycowym zapaleniem stawów. Badania wskazują, że średnio 80 procent pacjentów z chorobami reumatologicznymi miało także problemy z płytką paznokciową. Dowiedz się, jak leczyć tę przypadłość.

Łuszczyca paznokci – początki schorzenia

Łuszczyca na paznokciach powoduje nieprawidłowości związane z kształtem i kolorem płytki paznokciowej. Zmiany mogą występować na macierzy paznokciowej, wywołując zagłębienia w płytce, jej pogrubienie, bruzdowanie czy plamki. Ponadto łuszczyca paznokcia objawia się także zmianami na łożysku tj. onycholizą, krwiakami podpaznokciowymi, plamami olejowymi dekoloryzującymi płytki paznokcia, czy hiperkeratozą.

Zastanawia Cię, jak wygląda łuszczyca paznokci? Powszechnie występującym i łatwo rozpoznawalnym objawem jest tak zwane naparstkowanie płytki paznokciowej. To zjawisko dotyka ponad 60 procent ogólnej liczby chorych i charakteryzuje się pojawieniem głębokich wgłębień w strukturze płytki paznokciowej.

Poza naparstkowaniem charakterystycznym objawem łuszczycy paznokci jest onycholiza. To zjawisko polegające na stopniowym rozwarstwianiu się płytki paznokciowej, które w przypadku braku odpowiedniego leczenia prowadzi do złuszczenia i odseparowania poszczególnych warstw paznokci. Efektem tego procesu może być nawet całkowite usunięcie płytki paznokcia.

Objawy łuszczycy mogą czasami przebiegać cyklicznie, zaostrzając się przez kilka tygodni lub miesięcy, po których następują okresy ustępowania lub remisji.

Łuszczyca paznokci – czy jest zaraźliwa? Na to pytanie odpowiedź brzmi – nie, nie jest. To schorzenie będące wynikiem zaburzeń w układzie immunologicznym oraz genetycznych predyspozycji. Chcesz wiedzieć, jakie są choroby zakaźne? Skorzystaj z portalu „Zdrowa Ona” i dowiedz się więcej!

Wśród kobiet często zadawanym pytaniem jest to – czy można malować paznokcie z łuszczycą? Co prawda nie ma ono negatywnego wpływu na płytkę paznokciową. Warto jednak zauważyć, że paznokcie dotknięte łuszczycą są zazwyczaj osłabione, kruche i matowe.

Łuszczyca paznokci – leczenie

Łuszczyca paznokci u nóg i rąk to schorzenie, które można leczyć na wiele sposobów. Wybór metody zależy nie tylko od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania choroby, ale również od kilku czynników, takich jak:

  • ciężkość zmian łuszczycowych zlokalizowanych na paznokciach oraz ich rozległości,
  • dolegliwości związanych ze stawami (wykluczenie łuszczycowego zapalenia stawów).

Łuszczyca paznokci – jak leczyć? Podstawowym podejściem są preparaty miejscowe, które stosuje się bezpośrednio na płytkę paznokciową oraz na obszary okołopaznokciowe. Wśród leków pierwszego wyboru znajdują się glikokortykosteroidy, często stosowane łącznie z preparatami keratolitycznymi, mającymi na celu wygładzenie zrogowaciałej warstwy naskórka.

Łuszczyca paznokci

W przypadku braku rezultatów, po leczeniu miejscowym, lekarze decydują się na zastosowanie terapii ogólnej. Ten krok jest szczególnie istotny dla osób dotkniętych intensywną łuszczycą paznokci oraz dla tych, u których schorzenie jest efektem łuszczycowego zapalenia stawów. W takich sytuacjach wybierane są preparaty ogólne, takie jak metotreksat czy cyklosporyna, które wykazują skuteczność zwłaszcza w przypadku zajęcia łożysk paznokci.

Łuszczyca paznokci to schorzenie, które leczy się w sposób długotrwały i złożony, wymagający pełnego zaangażowania ze strony pacjenta. Dane medyczne wskazują, że okres wzrostu płytki paznokciowej wynosi od 6 do 24 miesięcy.

Wejdź na portal o zdrowiu „Zdrowa Ona”, gdzie znajdziesz jeszcze więcej wartościowej wiedzy o różnych schorzeniach.

Źródła:

Overview of Psoriasis. Online: https://www.niams.nih.gov/health-topics/psoriasis. Dostęp: 9.10.2023.

Łuszczyca paznokci – zdjęcia, leczenie, objawy i dieta. Online: https://www.centrumluszczycy.pl/Luszczyca-paznokci-zdjecia-leczenie-objawy-i-dieta-blog-pol-1603109794.html. Dostęp: 9.10.2023.

Klika ogólnych uwag na temat leczenia łuszczycy. Online: http://luszczyca.org.pl/p1/?klika-ogolnych-uwag-na-temat-leczenia-luszczycy,75. Dostęp: 9.10.2023.