Dla zdrowia pacjentów laboratoria badają poziomy tysięcy substancji, które krążą w ludzkich żyłach. Niektóre z nich mogą zmieniać się nawet w ciągu kilku minut. Jak można się przygotować, aby wyniki były wiarygodne? Ośrodki medyczne zalecają przyjść rano, zazwyczaj na czczo, wyspać się i zminimalizować stres. Przed badaniem odpocząć i nie palić. Niestety praktyka bywa zupełnie inna. Co konkretnie może się stać wskutek palenia przed pobraniem krwi?

Palenie a badanie krwi – wpływ na wyniki

Substancje badane w krwi mają określone normy, ale niektóre z nich są inne dla palaczy i niepalących. Dlatego zawsze powiedz lekarzowi ile i od jak dawna palisz. To da pojęcie, jak interpretować wyniki badań. I tak niemal zawsze potrzebne jest do nich skierowanie, więc jest okazja z wyprzedzeniem porozmawiać z medykiem. Na przykład wiele badań wykazało, że palacze mają we krwi mniej witaminy C – jeśli lekarz zobaczy taki wynik, wiedząc, że palisz, najpewniej nie będzie niepotrzebnie szukał innych przyczyn.

Ponieważ wszelkie badania medyczne mają pokazywać aktualny stan zdrowia, zaleca się przed nimi nic szczególnie nie zmieniać. Nagła zmiana jakiegoś ustalonego nawyku może przekłamać wynik. Nie należy jednak robić rzeczy, o których wiadomo, że zaburzają badanie: ciężki wysiłek, nieprzespana noc, picie alkoholu oraz palenie przed badaniem krwi. To dlatego, że nikotyna krótkotrwale podnosi poziom adrenaliny, kortyzolu i aldosteronu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Dlatego nałogowi palacze przed pobraniem krwi powinni powstrzymać się od palenia choć przez parę godzin, ale nie próbować gwałtownie rzucić np. dwa dni wcześniej. Natomiast okazjonalni palacze przed pobraniem mają okazję, żeby nie sięgać po papierosa – to na pewno nie zaszkodzi!

Przed jakimi badaniami nie można zapalić?

Tak naprawdę palenie jest tak szkodliwe, że najlepiej nie palić nigdy. To raczej kwestia pytania: na co ma ono znaczący wpływ? Wykazano, że palenie zmienia następujące wyniki:

  • morfologia – palenie zmienia poziom leukocytów, erytrocytów i hematokryt;

  • lipoproteiny;

  • witaminy (m.in. A, C, D i E);

  • hormony, np. estrogen i kortyzol;

  • markery nowotworowe.

Bywa też odwrotnie, na przykład wykazano brak związku między paleniem a poziomem glukozy we krwi. Uwaga dla diabetyków: mimo tego, palenie zwiększa ryzyko cukrzycy!

Przed każdym badaniem warto skonsultować się z lekarzem, który udzieli porad dostosowanych do pacjenta. A skoro idziemy na badania dla zdrowia, to może warto spróbować rzucić? Wolność od papierosów na pewno pomoże!

Przypisy

https://recigar.pl/palenie-papierosow-a-badanie-krwi/

Badanie krwi. Jak się do niego przygotować? Czego nie jeść i nie pić dzień przed badaniem?

https://upacjenta.pl/poradnik/czy-palenie-papierosow-wplywa-na-wyniki-badan-krwi

https://www150.statcan.gc.ca/n1/pub/82-625-x/2014001/article/14124-eng.htm