Artykuł partnera.
Wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego dla niemowlaka to bardzo ważna decyzja, która nie zawsze jest prosta. Na rynku dostępnych jest wiele produktów mlekozastępczych, które składem mają odpowiadać mleku matki i zaspokajać potrzeby żywieniowe maluszka. Czym kierować się wybierając mleko dla niemowlaka? Jakie zachowanie dziecka powinno wzbudzić niepokój u rodziców i skłonić do zmiany mieszanki mlekozastępczej?
Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka wybrać?
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad wyborem mleka modyfikowanego dla naszej pociechy, należy przypomnieć sobie, że według aktualnych wytycznych lekarzy najlepszym pokarmem dla dzieci od urodzenia jest mleko matki. Dostarcza ono najważniejszych składników odżywczych, a w wielu przypadkach dostosowanych do indywidualnych potrzeb dziecka, dlatego też powinno ono stanowić jedyne źródło pożywienia dla maluchów do 6-tego miesiąca życia. Dostępne na rynku mieszanki mlekozastępcze na bazie mleka krowiego czy koziego są zbliżone składem do wzorca, jakim jest mleko matki, ale nigdy nie będą mu odpowiadać w stu procentach. Jeśli karmienie piersią nie jest możliwe lub matka decyduje się na zastosowanie u dziecka mleka modyfikowanego, pojawia się trudna do podjęcia decyzja- jakie mleko modyfikowane wybrać? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając właściwy produkt?
- Wiek dziecka – mleka modyfikowane są produkowane z uwzględnieniem specyficznych potrzeb dziecka na każdym etapie jego rozwoju, tj. mleko początkowe (1) – dla niemowląt od urodzenia do około 6. miesiąca życia (sprawdź: mleko modyfikowane 1 na aptekadlarodziny.pl), mleko następne (2) – od 6. do 12. miesiąca życia (sprawdź: mleko modyfikowane 2 – aptekadlarodziny.pl), mleko junior (3) – dla dzieci powyżej 1. roku życia.
- Skład – bazowy zestaw składników mlek modyfikowanych dostępnych na rynku europejskim musi odpowiadać regulacjom prawnym i w pełni zaspokajać potrzeby żywieniowe dziecka. Producenci często uzupełniają składy mlek o dodatkowe składniki wpływające na jego właściwości, np. wprowadzając szczepy bakterii probiotycznych o korzystnym wpływie na organizm dziecka. Co więcej, każdy produkt mlekozastępczy będzie miało nieco inną konsystencję, smak czy zapach. Podstawowe składniki mleka modyfikowanego to zawsze białko (w postaci serwatki i kazeiny), węglowodany (głównie laktoza), tłuszcze (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe- EPA, DHA, ALA, ARA), szereg witamin i minerałów oraz probiotyki i prebiotyki (GOS, FOS).
- Specjalne potrzeby zdrowotne – dla dzieci z nietolerancjami lub alergiami, np.
- Mleko hipoalergiczne (HA) – dla niemowląt z ryzykiem alergii, zawiera białka częściowo zhydrolizowane, które zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej,
- Mleko bez laktozy (O-lac) – przeznaczone dla dzieci z nietolerancją laktozy,
- Mleko z zagęszczaczami (AR) – dla niemowląt cierpiących na refluks, w celu zmniejszenia ulewań.
Sprawdź ofertę: mleko modyfikowane – Apteka dla Rodziny.
Niepokojące objawy związane z wprowadzeniem mleka modyfikowanego
Nie zawsze dziecko dobrze toleruje dany produkt mlekozastępczy. Kiedy należy rozważyć zmianę mleka, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem?
- Pojawiają się problemy z brzuszkiem- biegunki, wzdęcia, zaparcia, kolki,
- Objawy alergiczne- zmiany skórne, ale też katar czy kaszel,
- Brak przyrostu masy ciała.
Warto pamiętać, że wprowadzenie mleka modyfikowane zawsze warto skonsultować ze specjalistą u dzieci do 6. miesiąca życia, ale także gdy dziecko ma niską masę urodzeniową, jest wcześniakiem, w rodzinie występują obciążenia alergiczne, maluch cierpi na nietolerancje pokarmowe, pojawiały się u niego problemy z brzuszkiem lub zmiany skórne podczas karmienia piersią.
Wybór mleka modyfikowanego dla niemowląt wymaga m.in. uwzględnienia wieku dziecka czy jego indywidualnych potrzeb zdrowotnych. Najważniejsze, aby mleko dostarczało odpowiednich składników, zapewniając maluchowi prawidłowy rozwój. W przypadku problemów z trawieniem lub ryzyka alergii zaleca się konsultację z pediatrą, który pomoże dobrać odpowiednie mleko, wspierające zdrowy rozwój dziecka i ograniczające problemy nietolerancji.