Irygator do zębów to urządzenie, które dzięki zastosowaniu wody pod ciśnieniem dokładnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, zmniejszając odkładanie się w nich płytki nazębnej, a tym samym – redukując ryzyko rozwoju próchnicy. Irygator do czyszczenia zębów polecany jest nie tylko osobom użytkującym aparaty ortodontyczne, ale też wszystkim, którym zależy na kompleksowej higienie jamy ustnej.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest i jak działa irygator do zębów,
 • komu zaleca się korzystanie z irygatora,
 • jakie efekty daje stosowanie irygatora do czyszczenia zębów,
 • jaki irygator do zębów wybrać.

Higiena jamy ustnej powinna się składać z kilku elementów: szczotkowania zębów, oczyszczania przestrzeni między zębami i języka, a także płukania jamy ustnej. Jedną z najtrudniejszych do poprawnego wykonania czynności jest oczyszczanie przestrzeni między zębami – to właśnie tam bardzo często zalegają resztki pokarmowe, które nieusunięte, stają się doskonałą pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę.

W celu oczyszczania przestrzeni międzyzębowych w pierwszej kolejności stosuje się nici dentystyczne oraz szczoteczki międzyzębowe. Są jednak osoby, które nie mogą albo nie potrafią się nimi posługiwać – wówczas nieocenionym akcesorium staje się irygator wodny do zębów, który można stosować również jako uzupełnienie nici i szczoteczek.

Irygator do zębów – co to jest?

Irygator do zębów w pierwszej chwili przypomina z wyglądu elektryczną szczoteczkę do zębów – tyle że zamiast główki z włosiem posiada niewielką dyszę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Po włączeniu z dyszy wydobywa się woda pod wysokim ciśnieniem – jej strumień skierowany na przestrzenie międzyzębowe wypłukuje z nich resztki pokarmowe, zapewniając dokładne oczyszczenie i redukując odkładanie się płytki nazębnej.

Irygator do czyszczenia zębów – dla kogo?

W szczególności irygator wodny do zębów polecany jest:

 • osobom użytkującym aparaty ortodontyczne,
 • pacjentom z chorobami dziąseł i przyzębia,
 • osobom mającym problem z opanowaniem umiejętności nitkowania zębów,
 • pacjentom z problemami manualnymi (np. upośledzonym ruchowo).

Tak naprawdę jednak irygator do zębów to akcesorium, którego – jako uzupełnienia codziennej higieny – używać może każdy.

Irygator do zębów – efekty

Regularne stosowanie irygatora do czyszczenia zębów daje bardzo pozytywne efekty higieniczne i zdrowotne. Zalicza się do nich:

 • dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, a dzięki temu – zmniejszenie odkładania się płytki nazębnej i ograniczenie ryzyka rozwoju próchnicy,
 • możliwość oczyszczania innych powierzchni zębów, trudno dostępnych podczas użytkowania aparatu ortodontycznego,
 • poprawa stanu zdrowia dziąseł (kierowanie na nie strumienia wody pod ciśnieniem poprawia ich ukrwienie).

Co ważne, do zbiornika wody w irygatorze można wlać również płyn do płukania jamy ustnej albo zalecony przez stomatologa lek, co nadaje zabiegowi płukania również właściwości lecznicze.

Irygator do zębów – jaki wybrać?

Na rynku można znaleźć różne modele irygatorów. Może to być urządzenie stacjonarne – przeznaczone do użytku domowego, z większym pojemnikiem na wodę i wytwarzające większe ciśnienie. Irygator do zębów bezprzewodowy jest mniejszy, zasilany bateriami, można go wygodniej transportować. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji ciśnienia, futerał do przechowywania końcówek albo dyszę obrotową.

Ogólnie jednak schemat działania każdego irygatora jest taki sam – ma po prostu dokładnie oczyścić trudno dostępne miejsca w jamie ustnej wodą pod ciśnieniem. Dlatego wystarczający jest zakup najprostszego modelu irygatora – kluczowe jest po prostu jego regularne użycie. Dzięki temu nawet domowa higiena stomatologiczna jest kompleksowa, zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł, a ewentualne leczenie zachowawcze zębów jest mniej inwazyjne i obciążające dla pacjenta.