Dla osoby uzależnionej odstawienie alkoholu jest prawdziwym wyczynem. Tak ważną rolę odgrywa więc detoksykacja alkoholowa. Chory może w bezpiecznych warunkach wyjść z ciągu. Dzięki temu, odzyskuje dobre samopoczucie i trzeźwość myślenia. Warto jednak pamiętać, że ryzyko nawrotu wciąż jest duże. Właśnie dlatego, tak ważną rolę odgrywa terapia uzależnień.

Alkoholizm jest powiązany z systemem iluzji i zaprzeczeń. Alkoholik oszukuje się, że po detoksie jest w stanie na stałe powstrzymać się od spożywania alkoholu. Niestety zazwyczaj kończy się to powrotem do uzależnienia po kilku tygodniach lub maksymalnie miesiącach. Po detoksykacji organizm zostaje odtruty, ale nie oznacza to, że alkoholik zna zdrowe sposoby na radzenie sobie z emocjami i nie ucieknie w alkohol, gdy pojawią się trudności. Warto więc pamiętać, że detoks jest tylko pierwszym etapem leczenia. Jego przejście jest bardzo ważne, ale nie można go utożsamiać z wyjściem z uzależnienia. Leczenie powinno się kontynuować podczas terapii, żeby przepracować problem u źródła, a nie tylko doraźnie radzić sobie ze skutkami.

Profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień we Wrocławiu

Wychodzenie z uzależnienia to proces, na który składa się kilka etapów. Pierwszym z nich jest rozpoznanie. Alkoholik przeżywa wtedy kryzys, prowadzący do zrozumienia, że zmaga się z uzależnieniem. Drugi etap nazywa się przejściowym. Chory zaczyna wtedy szukać pomocy, zgłasza się na detoksykację, żeby przerwać ciąg alkoholowy. Uzależniony zdaje sobie sprawę, że alkohol przejął kontrolę nad jego życiem. Zgłoszenie się o pomoc świadczy o przełamaniu izolacji, w której często żyją chorzy. Alkoholik zaczyna dostrzegać, że nie jest ze swoim problemem całkiem sam.

Trzecia faza to stopniowe dochodzenie do zdrowia. Na tym etapie choremu może pomóc ośrodek leczenia uzależnień we Wrocławiu. Osoba uzależniona pracuje nad sobą pod okiem terapeutów. Uczestnictwo w zajęciach prowadzi do zmiany światopoglądu oraz postrzegania siebie i innych. Chory stopniowo wraca do społeczeństwa, stara się odbudować więzi rodzinne. Może planować wznowienie kariery zawodowej, która z pewnością ucierpiała z powodu uzależnienia. Pacjent angażuje się też we wszelkiego rodzaju dodatkowe aktywności. Ułatwia mu to wypełnienie pustki po odstawieniu alkoholu, który dawniej był tak ważną częścią życia. Na etapie czwartym możemy już mówić o trzeźwości. Osoba uzależniona doskonali zdobyte wcześniej umiejętności, odzyskuje zaufanie do samego siebie. Alkoholik akceptuje fakt, że będzie musiał zachować abstynencję do końca życia.

Przejście detoksykacji zdecydowanie zmienia życie alkoholika. Nie można jednak pomijać kluczowej roli terapii, która uczy osobę uzależnioną, jak zachować trzeźwość na stałe, a nie tylko na kilka tygodni czy miesięcy.