Urządzenia elektroniczne otaczają nas obecnie na każdym kroku. Wiele z nich pozwala na synchronizację między sobą i przesyłanie powiadomień. Przykładem mogą być tutaj inteligentne zegarki, które z powodzeniem mogą zastąpić te tradycyjne. Dodatkowo posiadają ogromną ilość aplikacji, które pozwolą nam prowadzić zdrowe i aktywne życie. Jakie są najciekawsze funkcje współczesnych inteligentnych zegarków?

Tarcze dopasowane do potrzeb

Inteligentne zegarki często posiadają zewnętrzny klasyczny uniwersalny wygląd. Jednak dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi można spersonalizować wygląd tarczy. Producenci sprzętu często dają możliwość personalizacji tarczy poprzez zmianę koloru cyfr lub wskazówek. Są przypadki jak np. u Xiaomi zegarek, że producent udostępnia sklep z tarczami. Znaleźć w nim można grafiki przygotowane przez ludzi z całego świata. Można je pobrać poprzez kilka kliknięć i zmieniać w zależności od potrzeb. Jeśli ubieramy się w koszulę lub elegancką sukienkę to zmieniamy tarczę na klasyczną ze wskazówkami, natomiast gdy idziemy ze znajomymi na miasto można wybrać wygląd retro imitujący stary zegarek elektroniczny.

Powiadomienia pod ręką

Nowoczesne zegarki mogą posiadać stałe połączenie ze smartfonem. Dzięki temu można na nich odczytać wszystkie powiadomienia. Dodatkową ciekawą funkcją jest możliwość wysłania wcześniej przygotowanych krótkich wiadomości jak np. „nie mogę teraz rozmawiać”, czy „proszę o wiadomość”. Zdecydowanie ułatwi to kontakt z innymi podczas treningów.

GPS i nawigacja

Zegarki dla aktywnych bardzo często posiadają wbudowany GPS. Dzięki temu możliwe jest nie tylko sprawdzanie aktualnego tempa biegu ale również wyznaczanie kursu. Jest to szczególnie przydatne podczas aktywności w nieznanym terenie np. na wakacjach. Do zegarka można wgrać wcześniej przygotowaną trasę i przemieszczać się po niej. Funkcja ta będzie również przydatna w życiu codziennym. Do sprawdzenia w którym kierunku mamy się przemieszczać nie jest wtedy potrzebne każdorazowe wyciąganie telefonu z kieszeni lub torebki.

Pomiar parametrów biegu

Podczas trenowania biegania bardzo ważne jest bieżące analizowanie parametrów organizmu. Nowoczesne inteligentne zegarki przede wszystkim pozwalają na pomiar tętna bez dodatkowych urządzeń. Dzięki temu w każdej chwili można sprawdzić czy trening jest wykonywany zgodnie z założeniami w bezpieczny sposób. Kolejnym parametrem jest tempo biegu. Poprzez wbudowany GPS lub jego odczyt z telefonu, z bardzo dużą dokładnością można sprawdzić z jaką prędkością aktualnie biegniemy. To bardzo przydatne narzędzie przy wykonywaniu specjalistycznych treningów lub podczas próby nauki biegania równym tempem.

Zegarek do pływania

Inteligentne zegarki pozwalają na analizę różnego typu aktywności, nie tylko biegania. Za przykład można tutaj podać pływanie. Po zdefiniowaniu długości basenu urządzenie będzie mierzyć tempo pływania, poziom natlenienia krwi czy rytm i dystans. To bardzo przydatne narzędzie, które jeszcze kilka lat temu było dostępne jedynie dla zawodowców.