Artykuł sponsorowany.
Afty i pleśniawki, nadżerki, pęcherzyki, opryszczka i inne bolesne zmiany – zapalenie jamy ustnej u dziecka może mieć różną postać. Do jego rozwoju mogą prowadzić różne czynniki, zazwyczaj jednak jest to zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Zapalenie jamy ustnej bez względu na źródło zwykle objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem błony śluzowej, a także obecnością pokrywającego ją nalotu i nieprzyjemnego zapachu z ust. Objawy te mogą sprawiać dziecku niemały dyskomfort i utrudniać jedzenie, picie, a nawet mówienie1. Jak złagodzić bolesne zmiany w obrębie jamy ustnej u dziecka? Podpowiadamy!
Stan zapalny jamy ustnej u dzieci – charakterystyka problemu
Każdego dnia jama ustna dziecka ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, który jest szczególnie częsty w przypadku choćby niemowlaków. Małe dzieci wkładają do buzi rączki i przedmioty, a także dotykają różnych rzeczy językiem. Do jamy ustnej nieustannie trafiają więc patogeny, dlatego często jest ona miejscem występowania infekcji1.
Zapalenie jamy ustnej u dziecka to powszechny problem, który może mieć różnorakie podłoże. Bolesne zmiany w jamie ustnej w zależności od przyczyny mogą przybrać różną postać. Postawienie prawidłowej diagnozy umożliwia dobór odpowiedniego leczenia, które zahamuje rozwój stanu zapalnego i złagodzi objawy chorobowe.
Opryszczka, afta czy pleśniawka – objawy, jak rozpoznać infekcję?
Przedstawiamy 3 najczęściej występujące rodzaje zapalenia jamy ustnej:
- aftowe zapalenie jamy ustnej – przybiera postać bolesnych nadżerek z czerwoną otoczką, które lokalizują się na błonach śluzowych policzków, języka, okolic podjęzykowych, podniebienia, gardła oraz na dziąsłach i wargach. Nadżerki są bolesne, powodują mrowienie i pieczenie2;
- grzybicze zapalenie jamy ustnej – czynnikiem etiologicznym zazwyczaj jest grzyb Candida albicans. Grzybica jamy ustnej objawia się białawym nalotem na silnie przekrwionej śluzówce, bólem i pieczeniem. Po usunięciu białego nalotu uwidacznia się żywoczerwona, podkrwawiająca błona śluzowa1;
- opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – do rozwoju choroby prowadzi wirus opryszczki zwykłej Herpes simplex (HSV). Na granicy skóry i błony śluzowej pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Pozostałe objawy to silny ból i pieczenie, a także ogólne złe samopoczucie1.
Czynniki predysponujące do rozwoju zapalenia błony śluzowej jamy ustnej u dziecka to m.in. drobne urazy mechaniczne wewnątrz jamy ustnej, obniżona odporność, niedobory witamin i minerałów oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe1.
Leczenie zapalenia jamy ustnej u dziecka
Podejście do leczenia zależy od przyczyny zapalenia jamy ustnej. W przypadku infekcji grzybiczej zaleca się stosowanie miejscowych leków przeciwgrzybiczych i przeciwbólowych, ewentualnie leków ogólnoustrojowych. Pomocne może okazać się też pędzlowanie jamy ustnej. Przy zakażeniu wywołanym przez bakterie konieczna okazać się może antybiotykoterapia. W przypadku opryszczki u dziecka należy stosować miejscowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwwirusowe1. Jak widać rodzaj terapii może być różny, dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Domowe sposoby na stan zapalny jamy ustnej u dziecka
Wsparciem dla leczenia powinno być utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Dodatkowo w trakcie terapii warto nieco zmodyfikować jadłospis dziecka. Wskazane jest ograniczenie produktów pikantnych oraz kwaśnych. Pokarmy najlepiej podawać w formie płynnej lub półpłynnej. W tym czasie dziecko powinno unikać też jedzenia gorących posiłków. Wszystko to działa drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej. Problemy z jedzeniem zwykle są jednak przejściowe i przy stosowaniu preparatów przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych szybko mijają.
Artykuł powstał przy współpracy z Bausch + Lomb
Bibliografia:
- Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/106153,ostre-zapalenie-blony-sluzowej-jamy-ustnej (dostęp: 2023.03.01.)).
- Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 2023.03.01.)).