Olej rzepakowy najczęściej kojarzy się z uniwersalnym olejem dostępnym powszechnie w sklepach. Jest to olej rafinowany, wytwarzany w wysokich temperaturach, co ma zapewnić mu głównie długi termin przydatności do spożycia. Warto jednak zwrócić uwagę na zupełnie inne oblicze oleju rzepakowego, czyli ten tłoczony na zimno. Krótszy termin przydatności do spożycia, niż w przypadku oleju rafinowanego, rekompensuje chociażby bogactwo witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych cennych składników.

Olej rzepakowy tłoczony na zimno do czego?

Olej tłoczony na zimno nie lubi wysokich temperatur nawet kiedy jest gotowy, dlatego także kiedy jest serwowany jako składnik różnych potraw – pozostawmy go w temperaturze najwyżej pokojowej. Nierafinowany rzepakowy olej to świetny dodatek do sałatek, warzyw czy nawet zwykłych ziemniaków – pod warunkiem, że nie jest poddany razem z nimi obróbce termicznej. Taki rodzaj oleju zachowuje najwięcej właściwości w temperaturze maksymalnie 20 stopni. Zaleca się przechowywanie go w niższych temperaturach – w lodówce. Jeżeli chodzi o olej rzepakowy nierafinowany zastosowanie takiego oleju jest nieco węższe niż uniwersalnego oleju rafinowanego, mimo to w swojej kuchni warto mieć obydwa rodzaje. 

Wartościowy olej rzepakowy

Olej rzepakowy to bardzo popularny, ale także niezbyt ceniony ze względu na wartości odżywcze tłuszcz roślinny w Polsce. Coraz więcej konsumentów zauważa jednak zalety oleju rzepakowego tłoczonego na zimno. Ma on dobroczynny wpływ na szeroko pojęte zdrowie i urodę. Począwszy od wspomnianych już powyżej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, poprzez tak zwane przeciwutleniacze – bardzo istotne dla zachowania młodego wyglądu skóry po wzmacniające odporność i korzystne dla naszego wzroku beta-karoteny. Właśnie dlatego olej rzepakowy zimnotłoczony stanowić może samodzielny kosmetyk i ceniony jest zwłaszcza jako skuteczne serum pod oczy. Dzięki optymalnym proporcjom kwasów omega 6 i omega 3, zawartym właśnie w nierafinowanym oleju rzepakowym, zdecydowanie warto uwzględnić go w diecie osób zmagających się z podwyższonym poziomem tzw. złego cholesterolu. To produkt, jaki w swojej diecie powinny uwzględnić zwłaszcza osoby cierpiące na cukrzycę typu II. Ponadto wszyscy, którzy potencjalnie narażeni są na choroby układu krążenia powinni sięgnąć po oleje na bazie rzepaku tłoczone na zimno, na przykład oleje Olandia, profilaktycznie. Ponadto w przypadku zapalenia stawów zimnotłoczony olej z rzepaku w diecie, naturalnie obok zastosowania właściwego leczenia tego schorzenia, pomaga wrócić do formy.

Ile oleju spożywać?

Aby korzystać z dobroczynnych właściwości nierafinowanego oleju rzepakowego wcale nie trzeba jego ogromnych ilości. Już dwie łyżki dziennie stanowią wystarczającą ilość aby wpływała korzystnie na organizm. Nie trzeba zatem przygotowywać się na konieczność spożywania ogromnych ilości tłuszczu, które nie wiadomo jak podać. Zimnotłoczony olej rzepakowy ma również zbawienny wpływ na przemianę materii. Paradoksalnie różnego typu oleje stosowane bywają, oczywiście w rozsądnych ilościach, również w dietach odchudzających. Chodzi tutaj oczywiście głównie o zdrowe oleje nierafinowane, do jakich zalicza się właśnie olej rzepakowy zimnotłoczony. Tłuszcz w każdej diecie ma niebagatelne znaczenie, gdyż między innymi pomaga rozpiszczać i przyswajać witaminy z innych produktów spożywczych wchodzących w skład posiłku. Łyżkę oleju można dodać zatem na przykład do sałatki czy do warzywnej zupy.

Co jeszcze „potrafi” nierafinowany olej z rzepaku?

Taki olej, stosowany na skórę jako swoiste przeciwzmarszczkowe serum, pomaga także dbać o wygląd w innych aspektach. Można zatem, podobnie jak wiele innych olejów i olejków, używać go do pielęgnacji włosów oraz paznokci. Olej z rzepaku w wersji „tłoczony na zimno” stanowi bogactwo składników, o jakie wiele osób, przyzwyczajonych do jego rafinowanej, wysoce oczyszczonej formy, nie podejrzewałaby go wcale. Zwłaszcza olejowanie włosów jest zabiegiem, jaki Polki w ostatnich latach zaczęły szczególnie cenić. Właśnie do olejowania nasz rodzimy rzepakowy, pod warunkiem, że nierafinowany, jest wręcz idealny! Oddziaływuje korzystnie nie tylko na same włosy, ale również na podrażnioną często skórę głowy.

Inwestycja w zdrowie

Nierafinowany olej ma nieco krótszy termin przydatności do spożycia i wymaga przechowywania w lodówce, jednak dzięki mnogości jego zastosowań to inwestycja, która szybko się zwróci. Używanie takiego oleju w celach kulinarnych i kosmetycznych każdego dnia sprawia, że z pewnością zdążymy zużyć go przed końcem terminu ważności. Wiedząc jak przechowywać olej rzepakowy tłoczony na zimno z pewnością skorzystamy ze wszystkich jego dobrodziejstw. Nierafinowany olej jest ważny również w diecie niemowląt. Małe dzieci mogą i powinny spożywać olej rzepakowy już od szóstego miesiąca życia, co potwierdza Instytut Matki i Dziecka. Nierafinowany olej rzepakowy towarzyszyć może nam zatem praktycznie w każdym wieku. Warto uwzględnić go w codziennej diecie i nabrać nawyku spożywania kilku łyżek dziennie.