Wybór odpowiedniej odzieży na ogromne znaczenie w sporcie. Bieganie jest jedną z tych aktywności, o której często myśli się, że do jej uprawiania wystarczą jedynie dobrej jakości buty – pozostałe elementy garderoby traktuje się natomiast nieco po macoszemu. Okazuje się jednak, że równie dużą rolę w zdrowym i komfortowym bieganiu odgrywa także to, co założymy na górę i dół sylwetki, a więc koszulka i spodenki. Czym powinny się charakteryzować oba te elementy ubioru do biegania?

Koszulki do biegania z syntetycznych włókien

Dużym błędem, który popełniają początkujący biegacze, jest ubieranie na treningi zwykłej, bawełnianej koszulki. Taka odzież nie jest w stanie zapewnić nam należytego komfortu, gdyż włókna bawełniane nadmiernie chłoną wilgoć. Po dłuższym treningu koszulka wręcz nasiąka potem, staje się ciężka i nieprzyjemnie wilgotna w kontakcie ze skórą, a najmniejszy powiew chłodniejszego wiatru może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Klasyczne bawełniane koszulki zostawmy więc na zwykłe wyjścia, a do biegania kupmy dobrej jakości odzież sportową wykonaną z syntetycznych włókien.

Profesjonalne koszulki do biegania wyprodukowane z syntetycznych włókien posiadają optymalne właściwości termoregulacyjne oraz znakomitą zdolność do odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Dzięki nim, podczas intensywnego biegania nasza skóra pozostanie więc sucha i chłodna, co pozytywnie wpłynie na jakość treningów oraz zachęci do systematycznego zwiększania ich intensywności. Syntetyczne koszulki do biegania kupimy w różnych fasonach, co pozwala na ich dostosowanie do pory roku, warunków pogodowych oraz osobistych preferencji.

 

Ubiór do biegania.

Spodenki do biegania – obcisłe spodenki czy luźne szorty?

Podobnie, jak koszulki, także profesjonalne spodenki do biegania są produkowane na bazie syntetycznych włókien. Kupimy je w dwóch podstawowych wariantach – obcisłym i luźnym. Dobrze przylegające do ciała spodenki oferują najlepsze właściwości termoregulacyjne oraz odprowadzają wilgoć na odpowiednim poziomie. Ich ściśle przylegający do górnej partii nóg fason gwarantuje przy tym wysoki komfort podczas aktywności fizycznej, gdyż nic się nie przesuwa w trakcie biegania ani nie trzeba przerywać treningów, aby poprawić odzież. Takie spodenki do biegania świetnie sprawdzą się także do jazdy na rowerze oraz uprawiania innych sportów, podczas których pozostajemy w ciągłym ruchu.

Alternatywą dla obcisłych spodenek są szorty. Posiadają luźniejsze nogawki oraz prezentują się bardziej casualowo, przez co sięgają po nie głównie osoby, którym dobrze przylegające fasony spodenek nie do końca odpowiadają. Warto jednak wiedzieć, że luźna konstrukcja sprawia, że taka odzież nie będzie tak dobrze regulowała temperatury ciała oraz odprowadzała wilgoci, jak ta dobrze przylegająca do skóry. W sprzedaży dostępne są jednak także rozwiązania 2w1, które łączą w sobie klasyczny wygląd szortów z doskonałymi właściwościami termoregulacyjnymi obcisłych spodenek – będą one doskonałym wyborem dla osób poszukujących czegoś pomiędzy spodenkami a szortami do biegania.