Artykuł partnera.

Regularne, intensywne treningi stanowią znaczne obciążenie dla organizmu. Aby umożliwić ciału regenerację po ćwiczeniach, należy zadbać o dostarczanie odpowiednich składników odżywczych. Trudno zaspokoić zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne substancje wyłącznie dietą. Dlatego też uprawiając sport, warto sięgnąć po sprawdzone suplementy, nie tylko te sprzyjające budowie mięśni, ale również te chroniące stawy czy wzmacniające układ kostny. Sprawdzamy, jakie odżywki dla sportowców polecają specjaliści.

Rola suplementacji w sporcie amatorskim

Jeszcze do niedawna wielu osobom suplementacja kojarzyła się wyłącznie ze sportem zawodowym. Rozwój sportu amatorskiego na wysokim poziomie sprawił, że wiele osób aktywnych fizycznie również zaczęło sięgać po odżywki. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to eksperta, producenta suplementów WXN Labs. Jak wyjaśnia:

Niezależnie od tego, czy uprawiamy sport zawodowy czy amatorski, intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na energię oraz różnego rodzaju składniki odżywcze. Zaspokojenie potrzeb organizmu wyłącznie poprzez dietę jest właściwie niewykonalne. Powstające niedobory mogą natomiast skutkować nie tylko brakiem efektów treningu, ale również poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego właśnie suplementacja pełni ważną rolę zarówno w sporcie zawodowym, jak i w żywieniu osób uprawiających sport amatorsko, rekreacyjnie.  

Rodzaje suplementów dla osób aktywnych fizycznie

Suplementy dla sportowców podzielić można na kilka kategorii, w zależności od działania. Są to między innymi:
• odżywki sprzyjające zwiększaniu masy mięśniowej,
• preparaty przyspieszające spalanie tłuszczu,
• substancje zwiększające odporność organizmu,
• środki wspomagające regenerację stawów,
• suplementy poprawiające koncentrację i sprawność psychiczną.

Właściwy dobór odżywek do potrzeb jest kluczem do sukcesu. Nie każdy musi bowiem sięgać po preparaty anaboliczne czy reduktory tłuszczu. Uprawiając sport warto natomiast rozważyć suplementację białka, preparatów wzmacniających stawy oraz kompleksów witamin i minerałów.

Kto powinien suplementować białko?

Białko to podstawowy budulec w organizmie człowieka. Jego podaż musi być dostosowana do zwiększającej się intensywności treningów. Uprawiając sport regularnie i stale podnosząc poprzeczkę, w pewnym momencie nie sposób zapewnić odpowiedniej ilości białka w pożywieniu. Dlatego też włączenie do diety odżywek białkowych jest wskazane w przypadku wszystkich osób aktywnych fizycznie. Preparaty te pozwalają uzupełniać niedobory, wspierając naturalne procesy regeneracji i wspomagając budowę mięśni.

Suplementy na stawy

Ćwiczenia fizyczne obciążają nie tylko mięśnie, ale również stawy, ścięgna i więzadła. Dlatego właśnie preparaty na stawy dla sportowców to kolejny polecany wszystkim rodzaj odżywek. Środki na regenerację stawów mogą zawierać kolagen, kwas hialuronowy, glukozaminę oraz witaminy C, B6 i D3. Substancje te chronią stawy oraz biorą udział w ich regeneracji.

Dlaczego warto zażywać witaminy i minerały?

Wartym polecenia uzupełnieniem suplementacji każdego sportowca są kompleksy witamin i minerałów. Szczególnie ważne jest by zawierały one sód, potas, wapń, magnez i żelazo. Powinny towarzyszyć im witaminy C, A i D oraz witaminy z grupy B. Kompleksy witamin i minerałów pozwalają zachować równowagę organizmu, zadbać o prawidłową gospodarkę wodną i dobre samopoczucie.