Ludzki organizm działa jak wielki park maszynowy, pełen różnych urządzeń. Każde z nich, by móc w pełni realizować swoje zadania, potrzebuje wody, energii i składników odżywczych. To swoiste „paliwo” jest pozyskiwane z pożywienia i wymaga obróbki, zanim zostanie rozprowadzone po organizmie. Dlatego w profilaktyce wielu chorób ważne jest, aby najpierw zadbać o właściwą suplementację układu trawiennego i wątroby, które pełnią w ciele rolę „dystrybutora” i „oczyszczalni”. Przekłada się to później na jakość pracy całego organizmu.

Wątroba jest częścią układu trawiennego, stąd też często suplementy, mające oddziaływać na pracę tego gruczołu, wywierają pozytywny wpływ także na pracę innych organów. Natura w swoim nieprzebranym bogactwie ma dla nas wiele ziół i roślin o takich właściwościach.

Kurkuma – kulinarne złoto w proszku

Idealnym przykładem takiej uniwersalności jest roślina z rodziny imbirowatych, u nas znana głównie w formie zmielonej przyprawy o charakterystycznej, intensywnej, żółtej barwie, kojarzona z m.in. kuchnią indyjską. Zawiera bardzo cenny składnik – kurkuminę – która ma właściwości antyoksydacyjne. Suplementy na układ trawienny wykorzystują tę substancję ze względu na jej wspieranie trawienia tłuszczów oraz pobudzenie produkcji soków trawiennych. Co ciekawe, już starożytna medycyna chińska ceniła przeciwzapalne właściwości tej rośliny. Z tego względu zawierają ją także suplementy na wątrobę – kurkuma wspiera zdrowie wątroby. W wielu przyprawach i daniach kurkumę miesza się z czarnym pieprzem, który również pozytywnie wpływa na trawienie i zdrowie wątroby.

Aloes zwyczajny – roślina niezwyczajna

Wiele roślin, które pozytywnie oddziałują na kondycję skóry, włosów i paznokci, ma również pozytywny wpływ na pracę organów wewnętrznych. Tak jest np. z aloesem, który znany jest przede wszystkim z zastosowania w kosmetykach wpływających łagodząco i nawilżająco na skórę. Posiada wiele innych interesujących właściwości, które powodują, że często także można zobaczyć go na półkach, zajmowanych przez suplementy na układ trawienny. Aloes wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie jelit. Preparaty z tej rośliny są bardzo pożądane wśród diabetyków, ponieważ aloes pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi oraz wspomaga wydzielanie insuliny.

Oregano – więcej niż przyprawa

Nie ma chyba na świecie ludzi, którzy nie lubią włoskiej kuchni. Prawdopodobnie jednym z sekretów jej sukcesu jest wykorzystywanie oregano jako przyprawy do pizzy lub makaronów. To zioło nie tylko dodaje wspaniałego aromatu potrawom i wzbogaca ich smak, ale także wspomaga trawienie posiłku. Oprócz tego, wspiera prawidłowe działanie woreczka żółciowego.

Ostropest plamisty – niepozorny skarb

Cenne i ważne dla naszego zdrowia naturalne substancje mamy niekiedy dosłownie w zasięgu ręki. Tak jest w przypadku ostropestu plamistego, krzewu nieco podobnego do ostu, rosnącego często na polach. Dzięki zawartości sylimaryny, która występuje w łupinach jego nasion, jest on istotnym składnikiem suplementów na wątrobę. Ostropest ma właściwości wspierające funkcje i zdrowie wątroby, jednocześnie wspierając trawienie i oczyszczanie organizmu.

Bogactwo roślin, ziół i krzewów, które mogą wesprzeć organizm w procesie odbudowy, regeneracji czy ochrony, jest bardzo dużo. Suplementy na układ trawienny pośrednio i bezpośrednio wspomagają pracę wielu innych organów. Można je więc stosować zarówno w momencie wystąpienia określonych niepokojących objawów, jak i czysto profilaktycznie, dla poprawy ogólnej kondycji organizmu. Zawsze należy jednak pamiętać, że suplementacja stanowi jedynie dodatek do zdrowego stylu życia. W pierwszej kolejności warto postawić na zbilansowaną dietę oraz codzienną dawkę ruchu.