Porowatość to jedna z cech naszych włosów, którą można w jakimś stopniu zmienić kosmetykami odpowiednio dobranymi do jej rodzaju. Jakie mamy rodzaje porowatości włosów?

To, o czym warto pamiętać, niezależnie od rodzaju porowatości, to regularnie korzystanie z usług fryzjerskich, aby włosy pozostały zdrowe i świeże: https://apps.apple.com/pl/app/jean-louis-david-polska/id1006590394. Porowatość określa rozchylenie łusek naszych włosów względem jego rdzenia. Im to rozchylenie jest większe, tym nasze włosy są w większym stopniu pozbawione osłony, a co za tym idzie – narażone na zniszczenie. Porowatość określa kondycję naszych włosów i jest wskazówką, jakich kosmetyków powinniśmy używać, aby były one gładkie, lśniące i zdrowe. Niezależnie od rodzaju porowatości, którą charakteryzują się nasze włosy, aby zachować ich świeżość, należy je regularnie podcinać i korzystać przy tym z profesjonalnych usług fryzjerskich: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.jeanlouisdavid.

Jakie istnieją rodzaje porowatości?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje porowatości włosów:

  • włosy niskoporowatesą zdrowe, mocne, gładkie, „sypkie” i lśniące, charakteryzują się niewielkim stopniem rozchylenia łusek keratynowych, które tworzą gładką powierzchnię; ze względu na swoją budowę są trudne w stylizacji oraz uzyskaniu objętości, a także podatne do przeciążenia kosmetykami i szybkiego przetłuszczania,
  • włosy średnioporowate – najczęściej występujący rodzaj porowatości; włosy, które charakteryzują się średnią porowatością, często się puszą i są podatne na zmiany temperatury i wilgotności; przy doborze kosmetyków odpowiednich dla tego rodzaju włosów mogą uzyskać one dużą objętość oraz wspaniałą kondycję; włosy średnioporowate są podatne na stylizację,
  • włosy wysokoporowate – łuski keratynowe we włosach wysokoporowatych są najbardziej odchylone, przez co sprawiają wrażenie mocno zniszczonych, suchych oraz matowych; włosy często stają się wysokoporowate po zabiegach rozjaśniania, przez co są w słabej kondycji oraz mocno narażone na kolejne zniszczenia; w przypadku tych włosów szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

Każdy rodzaj porowatości włosów, charakteryzuje się odrębnymi wymaganiami co do ich pielęgnacji.  Nie wiesz, czy Twoje włosy sa nisko, średnio czy wysokoportowate? Aby to sprawdzić, wykonaj szybki test ze szklanką wody. Umieść w niej swój włos i obserwuj, jak się zachowa. Jeśli nie zatonie, wówczas masz włosy niskoporowate. Im bardziej będzie tonąć, tym większa porowatość włosów. Gdy już rozpoznasz, jakie są Twoje włosy, możesz rozpocząć świadomą i odpowiednio do nich dobraną pielęgnację. Powodzenia!