Obecnie coraz więcej matek przed porodem korzysta z usług szkoły rodzenia. Jest to miejsce, w którym organizowane są zajęcia, mające przygotować przyszłych rodziców, nie tylko do porodu, ale także do pielęgnacji już narodzonego dziecka oraz do karmienia piersią. Zanim jednak zdecydujemy się na zajęcia w konkretnej szkole rodzenia, warto dowiedzieć się jak dokładnie one wyglądają oraz czego powinniśmy spodziewać się po takiej instytucji. W poniższym artykule przeczytacie, jak wyglądają lekcje proponowane przez szkoły rodzenia oraz jakie są warunki uczestniczenia w takich zajęciach.

Szkoła rodzenia – podstawowe informacje

Szkoła rodzenia, jak sama nazwa wskazuje, jest instytucją, która oferuje nam program określonych zajęć, które należy przerobić przed porodem. Zajęcia w tego typu placówce, trwają zwykle od dwóch do trzech miesięcy i są podzielone na bloki.

Zajęcia odbywają się – w zależności od danej szkoły – raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu lub w trybie weekendowym. Zajęcia organizowane są przez niezależne instytucje oraz przychodnie lub szpitale. Uczęszczając do szkoły rodzenia w ramach tych pierwszych możemy spodziewać się mniejszych grup i bardziej indywidualnego podejścia. Najczęściej rekomenduje się zapisywanie na zajęcia pod koniec drugiego lub na początku trzeciego trymestru ciąży. Jedną z niezwykle popularnych szkół rodzenia jest http://www.szkola-magiera.pl/szkola-rodzenia w Warszawie, która za główny cel edukacyjny stawia sobie przygotowanie par do czynnego udziału w porodzie.

Jakich zajęć należy spodziewać się w szkole rodzenia?

Program zajęć układany jest indywidualnie w ramach konkretnej jednostki, jednak możemy spodziewać się tego, że w większości szkół rodzenia zajęcia odbywają się mniej więcej na osi tego samego schematu.

Zazwyczaj dzielą się one na dwa bloki – teoretyczne i praktyczne. Te pierwsze mają na celu przekazać przyszłym rodzicom wiedzę na temat rozwoju dziecka – od poczęcia aż do narodzin.

Uczymy się o fizjologii płodu i życiu prenatalnym. Dowiadujemy się z nich także jaki styl życia w ciąży jest najzdrowszy i najbardziej odpowiedni. Prowadzący kurs opowiada także o tajnikach karmienia piersią, problemach z laktacją, czy chociażby o depresji poporodowej.

Praktyczne zajęcia to głównie ćwiczenia z pielęgnacji noworodka – przewijania, kąpieli czy odciągania pokarmu. Istotnym elementem są także ćwiczenia, które mają na celu pomóc zachować jak najlepsze samopoczucie w ciąży i przygotować nas do porodu.

Zagadnienia programu szkoły rodzenia

W programie szkoły rodzenia znajdują się takie zagadnienia jak:

  • przebieg i techniki porodu,
  • przebieg ciąży i fizjologia płodu,
  • ćwiczenia gimnastyczne, które można uprawiać w ciąży,
  • rozwój dziecka,
  • karmienie piersią,
  • przygotowanie do powrotu do formy po porodzie,
  • rola ojca przy porodzie i w opiece nad dzieckiem.

Czy ojciec powinien uczestniczyć w zajęciach ze szkoły rodzenia?

ciąża
Źródło: Pixabay.com

Obecność ojca na zajęciach w szkole rodzenia nie jest wymagana, jednak zwykle rekomenduje się, aby uczestniczyli w niej oboje rodzice. Zajęcia dedykowane są zarówno przyszłej mamie, jak i tacie, dlatego warto, aby partner również brał w nich udział. Większość szkół rodzenia oferuje osobne segmenty zajęć dla ojców, podczas których panowie mierzą się z takimi wyzwaniami jak kąpiel niemowlęcia, czy zakładanie pieluchy. Są to umiejętności niezwykle przydatne podczas pierwszych kontaktów z dzieckiem.

Obecność partnera jest także nieocenionym wsparciem dla przyszłej mamy. Niemal każdy kurs zaprojektowany jest tak, aby uczestniczyły w nim dwie osoby. Przyszły tata uczy się nie tylko tego jak wygląda poród, ale także, w jaki sposób może ulżyć partnerce i być dla niej wsparciem, które podczas porodu nie tylko zaoferuje masaż i przypomni technikę oddychania, ale także będzie odpowiednim wsparciem psychicznym w trudnych momentach.

Czy są jakieś przeciwwskazania do uczestniczenia w szkole rodzenia?

Niestety nie, wszystkie przyszłe matki mogą uczestniczyć w zajęciach w szkole rodzenia. Poważnym powodem do zaniechania tego typu aktywności jest tak zwana ciąża podwyższonego ryzyka zagrożona poronieniem lub przedwczesnym porodem. Jeżeli jednak nie jesteśmy przykute do łóżka, warto skonsultować się z lekarzem i prowadzącym zajęcia – być może dopuszczą oni nasze uczestnictwo w zajęciach teoretycznych.