Pizza, która stała się najpopularniejszym daniem na całym świecie. Jest również jednym z klasycznych i bardzo powszechnie przygotowywaniem daniem w swej ojczyźnie, czyli w słonecznej Italii. Chcesz wiedzieć jaką pizzę jedzą Włosi? Czytaj dalej, a dowiesz się czy znasz wszystkie jej rodzaje.
Pizza napoletana, czyli neapolitańska Margherita
Jak w większości krajów, również we Włoszech największą popularnością, cieszy się Margherita. Królowa stołów, powstała w XVIII wieku. Przyrządzona przez Włoskiego kucharza mieszkającego w Neapolu, ku czci przejeżdżającego przez miasto króla. Na chlebowym placku ułożone zostały pomidory, bazylia i ser, dary lokalnej ziemi, które miały odwoływać się do kolorystyki Włoskiej flagi. Król, zachwycony smakiem, nazwał danie imieniem swej małżonki Margherity.
Danie szybko stało się popularne w całym mieście, a następnie kraju. W drugiej połowie XX wieku, stało się absolutnym numerem jeden na całym świecie, a klasyczna pizza doczekała się tylu odmian, co ludzkich pomysłów na jej wykonanie.
Obecnie dodatki do pizzy bez problemu kupisz na całym świecie, podobnie jak niemal każdy sklep z przyprawami, zaopatrzy Cię na najlepsze włoskie przyprawy.
Pizza rzymska – romana
Jedna z najpopularniejszych wariacji klasycznej neapolitańskiej. Jej najpopularniejszą na świecie wersją jest capriciosa. Pizza rzymska ma chrupiące cienkie ciasto i w przeciwieństwie do swego pierwowzoru duże ilości, rozmaitych dodatków. Niemal na każdej znajdziemy szynkę, pieczarki, oliwki, często cebulę, karczocha, kapary i pomidory, czasem nawet jajko.
Pizza sycylijska – siciliana
Najczęściej wypiekana w prostokątnych, dużych formach. Regularny kształt ułatwia dzielenie pizzy. Południowa wersja pizzy jest pulchna i ma grube, puszyste ciasto. Podaje się ją z dużą ilością dodatków. Jest zdecydowanie najbardziej sycąca odmianą istniejącą we Włoszech.
Pizza bianca i pizza rosso
Bianca i rosso są mało znanymi poza Rzymem odmianami pizzy. W stolicy, bianca to pizza, którą podaje się bez sosu a bazą jest oliwa, a rossa, podawana jest z czerwonym sosem, powstającym ze specjalnej odmiany pomidorów. Historycznie bianca nawiązuje do pierwowzoru pizzy, znanego w starożytnych kulturach Grecji, Rzymu i Egiptu.
Wówczas jedzono placki z oliwą i ziołami, przypominające nieco dzisiejszą focaccię.
Bianca, poza Rzymem , podawana jest z białym sosem, który może być wykonany z różnych składników, najczęściej wykorzystywany jest sos śmietanowy i beszamelowy. Dowiedz się więcej, ➤ 10 faktów o pizzy.
We Włoszech nigdy, przenigdy, nie uświadczysz sosów do pizzy. W ich słowniku nie istnieje takie zdanie. Pizzę, w ostateczności, polewać może oliwą, ale jej składniki i ciasto powinny być skomponowane w sposób, który wyklucza taką konieczność.
Podobnie, znane i powszechnie lubiane dodatki takie jak ananas, ketchup czy majonez, niejednego Włocha mogłoby przyprawić o zbrodnicze myśli:)
W myśl włoskiego zwyczaju, pizzę powinno się zawsze jeść tylko i wyłącznie rękoma. Taka jest tradycja. Używanie noża i widelca, uważane jest za niestosowne, a zdaniem wielu Włochów, to właśnie jedzenie rękoma dostarcza najwięcej radości i przyjemności.
Pizza, choć jest narodowym daniem i dziedzictwem kulturowym Włoch, nie jest potrawą, która stanowi bazę codziennego menu Włochów. Owszem, pozostają na 5 miejscu w światowym rankingu ilości zjadanej pizzy i pizzę oczywiście można we Włoszech zjeść wszędzie, ale raczej jest formą szybkiej przekąski niż dania głównego.