Legalna apteka internetowa to tak naprawdę jedyny sposób na to, aby online bezpiecznie kupować leki i suplementy diety. Czy jednak internauta może samodzielnie zweryfikować, czy dany podmiot działa w sposób legalny oraz czy kupowanie farmaceutyków od niego jest bezpieczne? Okazuje się, że tak i sposób ten jest naprawdę łatwy.
Czym powinna identyfikować się apteka internetowa?
Jeśli podmiot działa w sposób legalny i został dopuszczony do realizowania tego typu działalności konieczne jest, aby identyfikował się specjalnym logotypem. Jest to tzw. “common logo” wprowadzone przez Komisję Europejską w roku 2014. To w praktyce biały krzyżyk na tle złożonym z czterech pasów, w tym trzech zielonych (w różnych odcieniach) i jednym szarym ulokowanym na samej górze. Pod spodem znajduje się natomiast flaga państwa członkowskiego, w którym działa dana apteka internetowa. To jednak jedyne, co w tym przypadku jest wymagane.
Po kliknięciu logo trzeba sprawdzić, czy jest się przekierowywanym na zewnętrzną stronę z Rejestrem Aptek. W takim rejestrze umieszczone są konkretne dane dotyczące danego podmiotu, w tym numer dopuszczenia do prowadzenia działalności. Jeśli więc pomimo obecności na stronie wskazanego powyżej logotypu nie jest się przenoszonym do takiej bazy, zakup może być ryzykowny.
Istotne jest też to, gdzie takie logo najczęściej się znajduje. Zazwyczaj jest to górna część strony internetowej, ewentualnie jej stopka, obok innych danych teleadresowych konkretnej apteki. Także to sprawia, że można szybciej zweryfikować konkretny podmiot.
Ile działa w Polsce legalnych aptek internetowych?
Zgodnie z danymi z roku 2021, obecnie w naszym kraju są 143 aktywne apteki internetowe. Jedną z nich jest Apteka Moderna, przy czym dzięki tak dużej liczbie aktywnych podmiotów działających w tym zakresie, pacjenci mają sporo możliwości i mogą wybierać spośród wielu tego typu punktów, w zależności od swoich preferencji. Oczywiście podmiot działający online to jedynie alternatywa dla punktu stacjonarnego, choć dla wielu osób – przede wszystkim ze względu na przesyłkę pod wskazany adres – naprawdę dogodna.
Dlaczego nie należy kupować leków z niepewnego źródła?
Wiemy już, jak szybko oraz łatwo (i samodzielnie!) zweryfikować to, czy konkretna apteka internetowa działa legalnie. Dlaczego jednak jest to tak istotne? Okazuje się, że kupując preparaty medyczne z wątpliwego źródła ryzykuje się nie tylko swoje zdrowie, ale i życie. Nie są one bowiem sprawdzone i przebadane, nie wiadomo też, jakiego są pochodzenia oraz z jakich dokładnie składników zostały wyprodukowane (mogą być one nawet trujące).
Niebezpieczne jest dodatkowo to, że mogą posiadać substancje działające na organizm w sposób silnie uzależniający. Nierzadko jest to celowe działanie podmiotów sprzedających nielegalne, niesprawdzone preparaty tak, aby nabywca zakupił je ponownie i tym samym zapewnił firmie zysk. Jak więc widać, zdecydowanie nie powinno się kupować leków z niesprawdzonego, niezweryfikowanego źródła, przede wszystkim ze względu na zdrowie swoje i najbliższych osób.
Samodzielne zinterpretowanie, czy apteka internetowa działa w sposób legalny jest naprawdę łatwe i służy do tego praktyczny oraz łatwy do zweryfikowania logotyp. Nie należy jednak pomijać żadnego ze wskazanych powyżej etapów weryfikacji, gdyż nieuczciwi sprzedawcy mogą pozorować legalne działanie, np. poprzez umieszczanie logotypu, ale bez odsyłania do zewnętrznego Rejestru Aptek. Dlatego przed skorzystaniem z oferty danego podmiotu najpierw konieczne jest jego sprawdzenie, a dopiero potem realizowanie zamówienia.