Rezygnowanie z mięsa to coraz powszechniejsza praktyka. Decydują się na nią osoby w każdym wieku, choć najczęściej robią to ludzie młodzi. Wykluczenie tego składnika niekiedy bywa bardzo trudne. Jak zrobić to z głową, by nie doprowadzić do niedoborów i szybko nie porzucić swojego postanowienia?

Jak przejść na wegetarianizm?

Dobrą praktyką jest rozpoczęcie przechodzenia na dietę wegetariańską od zmian w swoim umyśle. Niektóre osoby rezygnują z mięsa ze względów ideologicznych i mają na tyle silną wolę, że potrafią zrobić to od razu i wytrwać w swoim postanowieniu przez kolejne lata. Inne natomiast nie lubią produktów odzwierzęcych i od dawna je wykluczają. W ich przypadku przejście na wegetarianizm jest znacznie łatwiejsze.

Co jednak w sytuacji, gdy lubisz mięso, ale chcesz z niego zrezygnować ze względów etycznych lub zdrowotnych? Jeśli nie masz wystarczająco silnej woli, najlepiej zacząć od małych kroków. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się m.in. fleksitarianizm. Bazuje on na zastąpieniu części posiłków daniami bezmięsnymi, jednak pozwala na jedzenie mięsa raz na jakiś czas. W ten sposób Twój organizm nie będzie domagać się tego składnika tak usilnie, a przechodzenie na wegetarianizm stanie się łatwiejsze.

Z czasem niejedzenie mięsa stanie się dla Ciebie naturalne. Dobrym pomysłem okazuje się próbowanie nowych przepisów i składników, z których nie korzystałeś wcześniej. Być może znajdziesz wśród nich dania, jakie skutecznie zastąpią mięso. Obecnie na rynku kupić można wegetariańskie produkty doskonale imitujące ten składnik. Bazują one na takich składnikach jak np. białko pszenne, sojowe czy grochu. Mają bardzo podobną strukturę do mięsa, pozwalając na przygotowanie w niemal identyczny sposób. Trafiają jednak w gusta osób, które przechodzą na wegetarianizm ze względów ideologicznych.

Catering dietetyczny jako sposób na przejście na wegetarianizm

Dobrym pomysłem okazuje się także postawienie na gotowy catering dietetyczny. Wiele firm oferuje bowiem rozwiązanie, jakim jest dieta wege. W ten sposób możesz poznać ciekawe przepisy wykluczające mięso, a jednocześnie nie ulec pokusie samodzielnego przygotowywania mięsnych potraw. To świetne rozwiązanie także w sytuacji, gdy chcesz sprawdzić, czy ten sposób żywienia jest odpowiedni dla Ciebie. Warto kontynuować dietę wege przez co najmniej kilka tygodni. Z czasem można bowiem przyzwyczaić się do nowych nawyków. Niekiedy wystarczające okazuje się ograniczenie mięsa bez jego całkowitego wykluczania.

Ogromną zaletą gotowych diet pudełkowych w wersji wegetariańskiej jest również fakt, że komponują je specjaliści. Niektóre osoby przechodzące na bezmięsny sposób żywienia nie wiedzą bowiem, jak poprawnie łączyć poszczególne składniki. Wykluczenie mięsa często wiąże się bowiem ze zbyt niską podażą białka czy takich pierwiastków, jak np. żelazo. Może doprowadzić też do braku witaminy B12. Z tego powodu warto postawić na diety komponowane przez profesjonalnych dietetyków.