Łazienka jest kojarzona z higienicznymi warunkami, jednak utrzymanie jej w czystości może być wyzwaniem. Nietrudno tam o kamień, czy brzydki osad na wannie oraz bateriach łazienkowych. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie zadbać o czystość w łazience.

Skąd się bierze osad na wannie?

Niestety, ale jeszcze nie wymyślono takiego wyposażenia łazienki, które w ogóle nie ulegałoby zabrudzeniom. Dlatego w miarę użytkowania tworzy się nieestetyczny osad na wannie. Skąd bierze się takie zabrudzenie? Przyczyn może być kilka:

  • brak regularności w sprzątaniu – mycie wanny zaraz po kąpieli ułatwia utrzymanie jej w czystości,
  • niestosowanie środków impregnujących – można znaleźć na rynku specjalistyczne produkty, które mają za zadanie zabezpieczenie wanien i brodzików przed powstawaniem kamienia. W ten sposób możliwe jest zachowanie tych elementów w czystości na dłużej;
  • twarda woda – wpływa ona na tworzenie się osadu oraz kamienia na armaturze i wannach.

Normalnie użytkując wannę, trudno również uniknąć osadu i zabrudzeń z mydlin. Natomiast za pomocą odpowiednich środków można łatwo sobie z nimi poradzić.

Jak skutecznie wyczyścić osad na wannie?

Wanny do zabudowy są uważane za łatwiejsze w czyszczeniu. Wynika to z tego, że zazwyczaj mają mniejszy rozmiar niż modele wolnostojące i charakteryzują się bardziej regularną powierzchnią. Natomiast warto wiedzieć, że bez względu na to czy korzystasz z wanny do zabudowy, czy nie, to problem tworzenia się osadu Cię nie ominie. Jeśli chcesz skutecznie usunąć zabrudzenia, zadbaj, aby wdrożyć następujące zwyczaje w sprzątaniu łazienki:

  • zawsze spłukuj wannę po użyciu, dzięki temu większość pozostałości po mydle zostanie usunięta,
  • używaj profesjonalnych preparatów czyszczących, z ich pomocą łatwiej usuniesz brud i osad,
  • zaimpregnuj wannę za pomocą specjalnych środków.

Warto wiedzieć, że wanny wykonane z akrylu są łatwiejsze w czyszczeniu, gdyż można do nich używać zarówno preparatów chemicznych, jak i naturalnych. Ich gładka powierzchnia pozwala na sprawniejsze usuwanie brudu.