Bez jedzenia możesz przeżyć nawet miesiąc, a bez wody – zaledwie kilka dni. To pokazuje, jak ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Jeśli chcesz zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie, musisz dostarczać odpowiednią ilość płynów. Poznaj kilka sposobów na to, aby zwiększyć spożycie wody. Na pewno wyjdzie ci to na zdrowie.

Zastanawiasz się, dlaczego tak ważna jest dbałość o prawidłowe nawodnienie? Pamiętaj, że organizm człowieka składa się z ok. 70% z wody, dlatego potrzebuje jej do funkcjonowania. Można powiedzieć, że stanowi element warunkujący przebieg wielu procesów.

Niedostateczne nawodnienie – jakie ma skutki?

Czy wiesz, że już nawet niewielki ubytek wody silnie oddziałuje na organizm? Niedostateczne nawodnienie może objawiać się m.in.:

  • osłabieniem,
  • problemami z koncentracją,
  • bólem głowy,
  • brakiem apetytu,
  • zawrotami głowy,
  • białawym nalotem na języku.

O niedostatecznym nawodnieniu świadczy także kolor moczu – im jest ciemniejszy, tym większy ubytek wody.

Warto mieć świadomość, że odwodnienie jest poważnym stanem, który zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu. Jest szczególnie niebezpieczne u dzieci oraz seniorów. Na odwodnienie narażone są także osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną lub aktywne sportowo.

4 sposoby na zwiększenie spożycia wody

Masz świadomość tego, że każdego dnia należy dostarczać co najmniej 2 litry płynów? Jednak w praktyce najczęściej dostarczasz organizmowi znacznie mniej wody. Aby zwiększyć spożycie płynów, warto skorzystać z poniższych wskazówek.

1. Dzień rozpoczynaj od szklanki wody

Woda z cytryną na początek dnia? W ten sposób nie tylko zadbasz o prawidłowe nawodnienie, ale pobudzisz proces trawienia.

2. Pij wodę do każdego posiłku

Niezależnie od tego, czy sięgasz tylko po przekąskę, czy spożywasz pełnowartościowy posiłek, wraz z nim dostarczaj odpowiednią porcję płynów. Wypijaj szklankę wody zawsze wtedy, gdy robisz przerwę na jedzenie.

Jeśli ze spożywaniem posiłków bywa u ciebie różnie, pomyśl o cateringu dietetycznym. Każdego dnia będziesz otrzymywać zestaw dań, co pomoże ci w wypracowaniu nawyku przyjmowania odpowiedniej ilości wody – wyjaśnia przedstawicielka Nice To Fit You, firmy oferującej dopasowany catering dietetyczny.

3. Zainstaluj aplikację w smartfonie

Jeśli jesteś miłośnikiem nowoczesnych technologii, o konieczności sięgnięcia po szklankę wody może przypominać ci specjalna aplikacja. Wystarczy, że zainstalujesz ją na smartfonie i określisz indywidualne parametry. Dzięki temu przypomnienia o konieczności wypicia wody będziesz otrzymywać nawet raz na godzinę.

4. Miej pod ręką butelkę z wodą

Jeżeli nie wypijasz odpowiedniej ilości wody, ponieważ nie masz jej pod ręką, czas to zmienić. Niech butelka zawsze stoi w zasięgu twojego wzroku. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że wtedy po nią sięgniesz.

Pamiętaj! Nawodnienie organizmu to kwestia, o którą musisz zadbać – nie tylko w okresie zwiększonego zapotrzebowania na płyny. Aby dostarczyć odpowiednią ilość wody, musisz wyrobić sobie nawyk – to najprostszy sposób na zaspokojenie potrzeb organizmu.