Pole dance już od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jedyni ćwiczą dla sztuki, inni dla efektów, ale to właśnie ci drudzy zwracają szczególną uwagę na czas i wysiłek. To od tych czynników zależą bowiem rezultaty. Ile czasu należy spędzić na sali, by uznać trening za udany? A może nie ma takiego czasu?

Trening pole dance – jak wygląda?

Pole dance, czyli dosłownie taniec na rurze, to dyscyplina sportowa. Wykorzystuje elementy różnych aktywności, m.in. akrobatyki, gimnastyki, treningu siłowego czy stretchingu. To sport wymagający, angażujący całe ciało i dający rewelacyjne efekty. Osoby uprawiające pole dance mogą liczyć na zbudowanie estetycznej muskulatury i zwiększenie siły wszystkich mięśni. Taniec na rurze jest również sprzymierzeńcem w walce z kilogramami, a dodatkowo uczy pracy z własnym ciałem. Wpływa bardzo pozytywnie na pewność siebie i samoświadomość.

Rekwizytem niezbędnym do treningu jest oczywiście rura do pole dance. Niemniej, zajęcia wcale nie obejmują jedynie ćwiczeń wykorzystujących drążek. W praktyce jeden trening powinien składać się z co najmniej trzech etapów: rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i stretchingu. Dodatkowo, często ćwiczenia właściwe są poprzedzone ćwiczeniami siłowymi np. wzmacniającymi ramiona, brzuch czy nogi. Warto tym pamiętać, zastanawiając się, ile czasu należy poświęcić na jedną sesję pole dance. Same akrobacje na drążku nie są kompletnym treningiem.

Ile trwają zajęcia w szkole?

Czas poświęcony na jeden trening różni się zależnie od grafików szkoły i metodyki trenerów. Najpopularniejsze są jednak dwie opcje: 60 min oraz 90 min. W czas ten są już wliczone rozgrzewka i stretching. Natomiast przebrać należy się przed zajęciami, a spóźnienia nie są zazwyczaj tolerowane, bo większość szkół stosuje zasadę 15 min. Oznacza to, że jeśli kursant pojawi się w szkole później niż kwadrans od rozpoczęcia zajęć, uczestnictwo w treningu może być niemożliwe. Biorąc to pod uwagę, do czasu, jaki trzeba przeznaczyć na trening, należy doliczyć także niezbędny zapas na dojazd i przebranie się.

A co o niezbędnym czasie na trening sądzą instruktorzy? Większość jest zdania, że liczy się nawet minimalna aktywność. Innymi słowy, “tylko” 20 min pole dance jest wciąż lepsze niż 0 min. By jednak poświęcić wystarczająco uwagi każdemu etapowi treningu, zaleca się, by było to co najmniej 45-60 min.

Domowy trening

Teoretycznie trening w warunkach domowych może trwać dokładnie tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie musisz przejmować się sztywnymi ramami czasowymi i każdego dnia wyznaczać sobie X minut na ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że dopasowanie wysiłku do swoich możliwości i preferencji jest bardzo ważne. Nie należy przesadzać w żadną ze stron. Dlaczego? Zbyt krótki trening może nie dać spodziewanych efektów, a zbyt długi może skutkować przeciążeniem. Jak zawsze – warto szukać złotego środka i uważnie obserwować reakcje swojego ciała.