Według Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, każdy obywatel ma równe prawo do darmowej opieki zdrowotnej. W praktyce nie wygląda to jednak tak różowo. Istnieje stosunkowo duża grupa ludzi nieubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia – są to przede wszystkim osoby długotrwale bezrobotne, ale także pracujące na umowę o dzieło oraz freelancerzy. Co robić w takiej sytuacji? Warto ubezpieczać się dobrowolnie w NFZ czy może jednak lepiej postawić na prywatne ubezpieczenie zdrowotne? W poniższym artykule odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Publiczna służba zdrowia – czy rzeczywiście jest darmowa?

W teorii każdy mieszkaniec naszego kraju ma dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Obowiązkowym ubezpieczeniem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia objęci są emeryci, renciści, kobiety w ciąży, uczniowie oraz studenci. Największą grupą osób ubezpieczonych są jednak ludzie zatrudnieni na umowę o pracę, umowę zlecenie lub prowadzący własną działalność gospodarczą. Trudno jednak mówić o bezpłatnych usługach, ponieważ z wypłaty każdego z nas pobierane są na ubezpieczenie odpowiednie składki.

Istnieje także grupa osób, które nie są ubezpieczone w NFZ – freelancerzy, osoby długotrwale bezrobotne, czy pracujące na umowę o dzieło. Według statystyk jest ich nawet kilka milionów. Wolni strzelcy mogą ubezpieczyć się we właściwym oddziale NFZ dobrowolnie. Zobowiązują się wówczas do płacenia comiesięcznych składek, które wynoszą kilkaset złotych. Trudno oczekiwać, aby osoby bezrobotne podjęły się takiej umowy. Koszt ubezpieczenia zdrowotnego jest dla nich zdecydowanie za wysoki.

Wady i zalety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

szpital, opieka medyczna
Źródło: Pixabay.com

Wiele osób uważa ubezpieczenie w prywatnej klinice za doskonałą alternatywę dla publicznej służby zdrowia. Obecnie firmy medyczne oferują różnego rodzaju indywidualne i rodzinne pakiety medyczne, które można dostosować do swoich potrzeb, wieku i stanu zdrowia. Zyskujemy wówczas dostęp do lekarza rodzinnego oraz dużej ilości specjalistów. Kolejki są o wiele krótsze, a warunki korzystania z prywatnej służby zdrowia z pewnością bardziej komfortowe niż można tego oczekiwać po publicznych przychodniach. Zaletą tego typu rozwiązania niewątpliwie jest dostęp do dużej ilości specjalistów za stosunkowo niską cenę. Warto jednak pamiętać, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne rzadko zapewnia nam opiekę szpitalną w nagłych wypadkach oraz w przypadku chorób przewlekłych, takich jak nowotwory.

Czy warto się ubezpieczać?

Biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie koszta ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia wiele osób, szczególnie tych pracujących na umowę o dzieło, zarzeka się, że nie chce z niego korzystać. Prywatne ubezpieczenia wydają się bardziej atrakcyjne, a wizja oczekiwania w kolejkach i nieprzyjemnych sytuacji administracyjnych nie zachęca do wykonywania comiesięcznego przelewu za kilkaset złotych. Jednak odpowiedź na pytanie, czy warto mieć ubezpieczenie zdrowotne w NFZ brzmi: zdecydowanie tak. O tym, jakie są koszty ubezpieczenia zdrowotnego przeczytasz na http://www.m-finanse.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-zdrowotne.

Chociaż oferta prywatnych ubezpieczycieli jest bardzo szeroka i wygodna, nie zapewnia ona niestety (przynajmniej w lwiej większości przypadków) finansowania opieki szpitalnej. Zwykłe potknięcie na chodniku skończone złamaną kończyną i kilka godzin w szpitalu może kosztować nas nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podobnie dzieje się w przypadku przewlekłych chorób, które mogą dopaść każdego.

W przypadku braku ubezpieczenia ich leczenie opiewa na astronomiczne kwoty, z którymi mało kto może sobie poradzić. W razie dylematu warto spojrzeć na społeczeństwo amerykańskie, gdzie zwykłe zasłabnięcie na ulicy często kończy się długiem, który nieubezpieczona osoba spłaca przez kilkanaście lat. Wprawdzie w naszym kraju nieubezpieczonych obywateli jest stosunkowo mało, ale świadomie rezygnując z ubezpieczenia narażamy się na olbrzymie niebezpieczeństwo.

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie ubezpieczenia w NFZ z prywatnym pakietem medycznym. Wówczas możemy korzystać na co dzień z lekarza rodzinnego i specjalistów w prywatnej przychodni. W przypadku nagłego wypadku możemy natomiast mieć poczucie pełnego bezpieczeństwa.