Schody w domu zawsze były nie tylko środkiem do przemieszczania się między piętrami, ale także elementem dekoracyjnym, który był w stanie nadać styl całemu pomieszczeniu. Projekt wnętrza, jako całości, zależy w dużej mierze od projektu schodów, dlatego warto rozważyć jego wygląd i właściwie zaaranżować go jeszcze przed realizacją projektu budowy lub gruntownego remontu budynku. Szklane barierki są bezpieczne dla użytkowników, ponieważ do konstrukcji szklanych używany jest odporny na wstrząsy i uderzenia materiał. W przypadku pęknięcia szkło pozostaje w jednym kawałku, bez fragmentów, co nie spowoduje urazu u dorosłych, a co bardzo ważne, także u dzieci.

Szklane balustrady na schodach – bezpieczne i stylowe

Dzisiaj schody wewnętrzne w domach prywatnych lub biurowcach mogą być wykonane z szerokiej gamy materiałów. Drewniane schody nadal górują w wiejskich domach, natomiast beton lub marmur dominują w wieżowcach. Jednak w ostatnich latach instalowanie szklanych balustrad na schodach stało się coraz bardziej popularne w centrach handlowych, budynkach administracyjnych lub domach prywatnych.

Schody posiadające szklane barierki ze szkła hartowanego mają wysoki poziom niezawodności i bezpieczeństwa. Można to z całą pewnością stwierdzić, ponieważ sprawdziły się na rynku. Dzisiaj konstrukcje szklane można łatwo kupić w gotowych lub zaprojektowanych na zamówienie ekskluzywnych modelach według indywidualnych oczekiwań.Jedną z najpopularniejszych hurtowni szkła, która w swej ofercie posiada szklane balustrady i schody jest https://www.rkglass.pl/uslugi/konstrukcje-szklane/.

Dane techniczne szkła używanego do produkcji konstrukcji szklanych

Do produkcji konstrukcji szklanych nie stosuje się zwykłego szkła, ale hartowanego, które wygląda może zwyczajne i krucho, jednak podczas testowania osiąga niesamowite właściwości techniczne. Szkło hartowane:

  • Jest wysoce odporne na różnego rodzaju wpływy mechaniczne.
  • Nie topi się w przypadku pożaru (może wytrzymać temperatury do 200 stopni).
  • Ma dobrą wytrzymałość na pękanie.
  • Może wytrzymać strzał z pneumatyki.

Szklana balustrada na schodach nie pęknie, nawet, jeśli dziecko zacznie uderzać w nią zabawką. Szkło hartowane pod wieloma względami przypomina drewno, więc jest całkowicie bezpieczne w użyciu.

Hartowanie szkła do produkcji konstrukcji szklanych

Procedura hartowania szkła jest podobna do procesu ze stalą. Materiał jest najpierw bardzo mocno podgrzewany (przybliżona temperatura wynosi 600-900 stopni), staje się miękki, a następnie jest gwałtownie chłodzony przez skierowany strumień powietrza. Z tego powodu wewnętrzne warstwy szklane schładzają się stopniowo, powodując resztkowe naprężenia ściskające.

Te kompresje zapewniają dobrą stabilność mechaniczną, chemiczną i termiczną materiału. To wszystko gwarantuje bezpieczeństwo podczas użytkowania, dzieci mogą korzystać z takich konstrukcji, przebywać w pomieszczeniach, gdzie znajdują się szklane barierki, bez obawy o stłuczenie i skaleczenie. Gdyby szklane balustrady nie miały tak doskonałych właściwości technicznych, nie byłyby stosowane w zatłoczonych miejscach (tj. tam, gdzie zwiększa się obciążenie robocze):

  • W centrach handlowych (przezroczyste ogrodzenie pozwala odwiedzającym zobaczyć witryny znajdujące się na innym piętrze i przyczynia się do wzrostu przepływów klientów).
  • Na lotniskach (szklane balustrady wyglądają nowocześnie i miejsko).
  • Centra biznesowe (struktury szklane wyglądają dostojnie i pięknie, podkreślając status instytucji).

Powłoka antybakteryjna – klucz do bezpieczeństwa epidemiologicznego konstrukcji szklanych

Technologia antybakteryjna stosowana do szkła pozwala całkowicie wyeliminować zagrożenie infekcją przez kontakt ze szklanymi barierkami w miejscach publicznych. W jego ramach cienką warstwę naładowanych jonów Ag nakłada się na powierzchnię gotowego produktu (około 30 cząsteczek o grubości elementu, tj. niewidocznych dla ludzkiego oka).

Po dostaniu się na taką szklaną powłokę bakterie tracą zdolność do rozmnażania i różnych procesów metabolicznych. Niektóre choroby mogą być przenoszone przez unoszące się w powietrzu kropelki i artykuły gospodarstwa domowego, ale przeciwdziałają temu właściwości bakteriobójcze stosowane na konstrukcje szklane. Co więcej, są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego ciała?

Szklane balustrady bezpieczne dla dzieci

szklane barierki, chłopiec
Źródło: Pixabay.com

W różnych instytucjach (medycznych, przedszkolnych itp.) można zaprojektować specjalne poręcze dla dzieci, aby dziecko mogło swobodnie się wspinać i schodzić. Mogą być wykonane ze szkła, (aby nie zepsuć ogólnego projektu pokoju). Szklane barierki dla dzieci powinny być wysokie i solidne, aby dziecko nie wbijało głowy w rozpiętość ani nie upuszczało rzeczy z wysokości. Standardowa wysokość osłon jest obliczana na podstawie środka ciężkości osoby. Można obliczyć przybliżony środek ciężkości dziecka, aby podwyższyć balustradę o ponad 20% w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Typowy projekt obejmuje obecność dwóch poręczy o różnych poziomach (jeden można przymocować bezpośrednio do betonowej podstawy schodów).

Korzyści z używania szkła do tworzenia konstrukcji szklanych

Szklane balustrady wyglądają estetycznie. Mogą być wykonane nie tylko z prostego szkła płaskiego, ale także z jego różnych modyfikacji: kolorowych, matowych, grawerowanych itp. Pod przezroczystą konstrukcją można zamontować podświetlenie, które wizualnie zwiększą przestrzeń i będzie wyglądać stylowo wieczorem, podczas wakacji i przyjęć.

Materiał ten doskonale łączy się z drewnem, kamieniami i metalami. Takie produkty można pielęgnować zwykłym środkiem do czyszczenia okien. Konstrukcje szklane nie boją się zmian temperatury, bezpośredniego działania promieni UV i nadmiaru wilgoci. Te balustrady nie rdzewieją, szkło nie powoduje alergii. Jeśli prywatny dom jest zaaranżowany w stylu hi – tech, najlepiej zastosować do schodów szklane balustrady. Nowoczesna konstrukcja charakteryzuje się połączeniem trzech materiałów: szkła, metalu i betonu.

Najważniejszym kryterium, którym kierują się kupujący przy wyborze szklanych balustrad do swoich wnętrz, jest stopień bezpieczeństwa takich konstrukcji. Szczególnie niepokoi montaż szklanych barierek w domach z małymi dziećmi lub osobami starszymi. Takie obawy są całkowicie niepotrzebne. Współcześni producenci oferują szklane elementy, które są wykonane z materiału, który ma doskonały stopień twardnienia i jest około 5-6 razy mocniejszy niż zwykle.

Ponadto technologia hartowania zmienia ogólną wewnętrzną strukturę tafli szkła, dzięki czemu są bezpieczne. W niektórych projektach dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia obecność specjalnej folii, która nie pozwoli na kruszenie szkła na małe części, konstrukcja szklana jest prawie niemożliwa do zbicia. Takie projekty można bezpiecznie stosować nawet w pokojach dziecięcych, a także w prysznicach, łazienkach i wannach. Na przykład szklane drzwi mają dobry efekt izolacji akustycznej i doskonale zatrzymują ciepło. Zgodnie z tymi cechami konstrukcje szklane poważnie konkurują z metalowymi i drewnianymi produktami.

Jeśli ktoś zdecyduje się urządzić wnętrze zgodnie z najnowszymi trendami mody, a jednocześnie zainstalować konstrukcje szklane, które są bezpieczne dla dzieci, to po prostu nie może obejść się bez barierek szklanych.