Palenie papierosów nie ma dobrego wpływu na organizm, niezależnie od jego wieku czy stanu zdrowia. Jednak w przypadku kobiet w ciąży palenie może mieć szczególnie poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dzisiaj dowiesz się, jaki jest wpływ palenia na ciążę oraz przyczyny, dla których kobiety w ciąży powinny całkowicie unikać palenia.
Jakie substancje w papierosach mają wpływ na płód?
Kiedy palisz podczas ciąży, szkodliwe substancje chemiczne z dymu papierosowego przechodzą przez łożysko i dostają się do organizmu dziecka. Nikotyna, tlenek węgla, benzopiren, ksylen, azotyny i inne toksyczne substancje mogą powodować nieodwracalne szkody w rozwoju płodu.
Niska masa urodzeniowa
Palenie w ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niskiej masy urodzeniowej dziecka. Oznacza to, że dziecko rodzi się z wagą poniżej 2500 gramów. Dzieci z niską masą urodzeniową mają większe ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych zarówno w okresie niemowlęcym, jak i w późniejszym życiu. W porównaniu do średniej masy urodzeniowej noworodków kobiet niepalących w czasie ciąży, dzieci kobiet palących rodzą się ze zmniejszoną masą ciała średnio o 150 do 250g.
Wzrost ryzyka przedwczesnego porodu
Palenie w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, czyli porodu przed 37. tygodniem ciąży . Przedwczesne narodziny mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych u noworodka i zwiększonego ryzyka śmierci wczesnej.
Ryzyko wad wrodzonych
Palenie w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia różnych wad wrodzonych u dziecka, takich jak wady serca, rozszczep wargi i podniebienia, defekty neurologiczne i wiele innych. Mogą mieć one długoterminowy wpływ na zdrowie i rozwój malucha.
Zaburzenia funkcji płuc
Palenie w ciąży może prowadzić do zaburzeń funkcji płuc u dziecka. Dzieci matek palących mają większe ryzyko rozwoju astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli i innych chorób układu oddechowego.
Śmierć łóżeczkowa
Chociaż dokładne przyczyny SIDS nie są jeszcze w pełni poznane, istnieje silna korelacja między paleniem w ciąży a tym zespołem. Według badań, substancje dymu tytoniowego zakłócają procesy regulacji oddychania, co może prowadzić do bezdechów lub SIDS u dzieci.
Bierne palenie a ciąża
Warto zaznaczyć, że szkodliwe skutki palenia w ciąży nie dotyczą wyłącznie kobiet, które same palą. Osoby przebywające w otoczeniu palaczy są również narażone na szkodliwe działanie dymu papierosowego.
Główny strumień dymu to wdychany i wydychany dym powstający podczas zaciągania się zapalonym papierosem. Jest to jeden z dwóch składników w biernym paleniu. Tym drugim jest dym boczny, czyli dym unoszący się nad końcem zapalonego papierosa. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Zawiera również wiele substancji alergizujących, które powodują łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także astmę. Jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób starszych.
Teraz gdy znamy główne konsekwencje palenia w ciąży, należy podkreślić, że najważniejszym krokiem dla zdrowia matki i dziecka jest całkowite rzucenie palenia. Wiele kobiet może obawiać się skutków odstawienia nikotyny w czasie ciąży, jednak korzyści zdrowotne przewyższają znacznie jakiekolwiek trudności związane z rzuceniem palenia.
Bibliografia:
[1] Szymanowski K.K., Chmaj-Wierzchowska K., Florek E. i wsp. Wpływ dymu tytoniowego na rozwój płodu, noworodka, dziecka – przegląd piśmiennictwa. Przegl. Lek. 2006;63(10): 1135-1137.
[2] Stanford Medicine Children’s Health, Low Birth Weight <https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=low-birthweight-90-P02382>
[3] Balwicki Ł., Ocena narażenia na dym tytoniowy ciężarnych z małych miast i wsi. Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny, 2012. <https://pbc.gda.pl/Content/27705/doktorat%20BALWICKI%20%C5%81ukasz.pdf>
[4] Feduniw S., Poród przedwczesny – a ekspresja receptorów kanabinoidowych w łożyskach. Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytet Rzeszowski. Rzeszów, 2020. <https://repozytorium.ur.edu.pl/server/api/core/bitstreams/13e9dc14-5b99-40ca-987f-57e0d722ea87/content>
[5] PAWŁOWSKA-MUC, Agnieszka Konstancja, ŁEPECKA-KLUSEK, Celina, PILEWSKA-KOZAK, Anna Bogusława, STADNICKA, Grażyna and PAŁUCKA, Klaudia. Palenie papierosów w ciąży = Cigarette smoking in pregnancy. Journal of Education, Health and Sport. Online. 12 January 2016. Vol. 6, no. 1, pp. 73-84..
[6] https://archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/bierne-palenie/