Cukrzyca typu 2 to najczęściej występujący typ choroby, który dotyczy aż 90 procent wszystkich chorych. Jej rozwój ściśle wiąże się z postępem cywilizacyjnym, siedzącym trybem życia, nieodpowiednią dietą, a także czynnikami środowiskowymi. Objawy cukrzycy typu 2 są bardzo różnorodne i często mało specyficzne, przez co, niezdiagnozowana, rozwija się latami. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?
Objawy cukrzycy typu 2: wzmożone pragnienie
Jednym z pierwszych objawów cukrzycy typu 2 jest nieustanne uczucie suchości w ustach, a co za tym idzie – wzmożone pragnienie. Osoby z polidypsją w ciągu dnia wypijają nawet trzykrotnie więcej płynów, niż to wskazane. Mimo to wciąż skarżą się na niekomfortowe uczucie suchości w jamie ustnej, które niejednokrotnie zaburza także ich sen.
Chroniczne zmęczenie i senność
Wysoki poziom glukozy we krwi, której organizm nie jest w stanie przetworzyć, objawia się także zmęczeniem i nadmierną sennością. Często u chorych można zaobserwować nasilenie tych symptomów zaraz po spożytym posiłku. Duża ilość węglowodanów drastycznie podnosi poziom insuliny, wywołując tzw. poposiłkową hiperglikemię. Utrzymujący się stan ciągłego zmęczenia może negatywnie wpływać na samopoczucie chorego, a także powodować wahania nastroju, utrudniające wykonywanie codziennych czynności.
Wzrost masy ciała jako objaw cukrzycy typu 2
Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 bardzo często narażone są na niekontrolowany wzrost masy ciała. Dzieje się tak z powodu wysokiego poziomy insuliny, który znacząco wzmaga apetyt oraz pobudza tendencję organizmu do magazynowania tkanki tłuszczowej. Waga chorego może się diametralnie zmieniać, mimo braku zmian w dotychczasowym sposobie odżywiania.
Więcej informacji: cukrzyca typu 2 – szkoladiabetyka.pl
Częste infekcje a cukrzyca typu 2
Objawem, który również powinien nas zaniepokoić, jest zwiększona tendencja do infekcji. Nieleczona cukrzyca przyczynia się do obniżenia odporności organizmu, co bardzo często prowadzi do rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Wysoki poziom glukozy pojawia się również w moczu oraz wydzielinie z dróg rodnych kobiet cierpiących na cukrzycę typu 2. Takie środowisko sprzyja szczególnie rozwojowi intymnych infekcji grzybiczych. Drożdżaki pod wpływem wysokiego poziomu cukru namnażają się w bardzo szybkim tempie, wywołując m.in.:
- silny świąd pochwy,
- zaczerwienienie sromu i przedsionka pochwy,
- bolesne oddawanie moczu,
- pieczenie odbytu,
- zmianę koloru oraz gęstości wydzieliny z pochwy.
Dolegliwości skórne
Podwyższony poziom cukru wpływa także na kondycję naczyń krwionośnych. Osłabione dużo gorzej odżywiają skórę, która z czasem staje się wrażliwa, przesuszona i podatna na uszkodzenia. Kolejnym często spotykanym objawem cukrzycy typu 2 jest świąd skóry, który najczęściej wywołany jest przez miejscowe infekcje grzybicze. W skrajnych przypadkach problem swędzenia dotyczy całego ciała i jest spowodowany zbyt wysokim stężeniem mocznika we krwi chorego.