Artykuł partnera.

Ból mięśni czy też stawów zdarza się właściwie każdemu, a w szczególności dotyka osoby starsze lub te narażone na niekorzystne czynniki np. w związku z wykonywaną pracą. Niejednokrotnie pojawia się niespodziewanie, np. w wyniku zbyt intensywnego treningu lub dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. W takim przypadku chętnie sięgamy po preparaty z aptecznej półki, które uśmierzą ból oraz likwidują stan zapalny. Jaki lek na bóle kości i stawów wybrać? Czy lepsze będą tabletki, czy też maści do smarowania?

Dlaczego bolą mięśnie i stawy?

Bóle mięśniowo-stawowe to jedne z najczęściej występujących dolegliwości bólowych. Przyczyn dolegliwości bólowych mięśni i stawów może być oczywiście wiele, jednak do najczęściej wymienianych należą:

  • czynniki o charakterze fizycznym, które powodują uraz w obrębie mięśni i/lub stawów,
  • przeciążenie mięśni i stawów w wyniku zbyt intensywnego wysiłku,
  • nadmierne napinanie mięśni np. w wyniku długotrwałego, przewlekłego stresu,
  • choroby o charakterze reumatycznym.

Niekiedy tego rodzaju bóle wymagają interwencji lekarza, jednak w dużym stopniu osoby dotknięte bólem mięśni lub stawów leczą się na własną rękę, korzystając z preparatów dostępnym w aptekach bez recepty. Jakie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne pomogą na bóle stawów i mięśni?

Tabletka czy maść, co wybrać na ból mięśni i stawów?

Wśród licznie występujących preparatów dedykowanych na bóle mięśniowo- stawowe warto w pierwszej kolejności wymienić tabletki oraz maści/żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Substancje czynne zawarte w takich preparatach to najczęściej ibuprofen, diklofenak czy też naproxen. Wszystkie dostępne są zarówno w formie doustnej jako tabletki lub jako preparaty miejscowe (maści lub żele). Jaki preparat więc wybrać?

Leki przeciwzapalne na ból mięśni w postaci żelu lub maści wchłaniają się dokładnie w tym miejscu, gdzie zostaną zaaplikowane, czyli tam, gdzie występują dolegliwości bólowe. Pozbawione są więc działania ogólnoustrojowego, którego nie da się uniknąć podczas zażycia tabletki.

Dodatkowo osoby, które leczą się z powodu innych dolegliwości i przyjmują dużo tabletek, również powinny docenić lek na zapalenie stawów w formie maści lub żelu do smarowania, gdyż w ten sposób nie muszą dodatkowo przyjmować kolejnej tabletki.

Plastry lub aerozole — alternatywa dla zabieganych

Dla osób, które cenią każdą chwilę i nie mają czasu na wcieranie maści i powtarzanie tej czynności kilka razy dzienne, dobrą alternatywą będą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie plastrów lub aerozolu.

Aerozol nadaje się do aplikacji w obrębie większości stawów i mięśni dotkniętych bólem, natomiast plastry swoją funkcję prawidłowo będą spełniać na płaskich powierzchniach, jak np. plecy. Zaletą plastrów w porównaniu do aerozolu jest dłuższy czas działania, dlatego też naklejając je, dolegliwości bólowe znikają na długo.

Przy aplikacji plastrów ważne jest, aby naklejać je na umytą i dobrze osuszoną skórę. Tylko wtedy zapewnimy ich optymalne działanie.

Maści/ plastry rozgrzewające/chłodzące

Szczególnym rodzajem preparatów na bóle mięśni i stawów https://www.aptekagalen.pl/bol-miesni-i-stawow są maści i plastry o działaniu rozgrzewające lub chłodzące. Te pierwsze najczęściej w składzie zawierają kapsaicynę, która poprzez drażnienie zakończeń nerwowych powoduje zmniejszenie odczuwania doznań bólowych, W plastrach rozgrzewających może znaleźć się również wyciąg z kłącza imbiru. Na tego rodzaju preparaty powinny uważać jednak osoby z wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień, gdyż mogą one zaostrzać dolegliwości skórne.

Preparaty  o działaniu chłodzącym natomiast jako składnik aktywny najczęściej zawierają mentol. Działa on łagodnie znieczulająco, dając uczucie chłodu w miejscach aplikacji.

Co jeśli ból mięśni lub stawów utrzymuje się przez długi czas?

Z pewnością powinno nas to skłonić do wizyty u lekarza. Być może u podstawy dolegliwości bólowych leży inne schorzenie, które wymaga wdrożenia leczenia, jak np. zwyrodnienie stawów, gdzie konieczny może być specjalistyczny lek na zwyrodnienie stawów wydawany z przepisu lekarza. Sprawne stawy i mięśnie pozwalają zachować sprawność i mobilność, dlatego dbajmy o nie i nie bagatelizujmy bólów mięśni i stawów.