Artykuł partnera.

Przewlekły katar może w znacznym stopniu uprzykrzyć życie. Zatkany nos sprawia dyskomfort, utrudnia oddychanie i nie sprzyja spokojnemu odpoczynkowi w nocy. Przyczyny przewlekłego kataru są rozmaite i zawsze warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. Są jednak sprawdzone sposoby, by udrożnić nos i ułatwić oddychanie. Sprawdź jakie!

Przewlekły katar – jakie mogą być przyczyny?

Katar to dolegliwość, która może towarzyszyć gorszemu samopoczuciu przy infekcjach wirusowych górnych dróg oddechowych wywołanych przez drobnoustroje powodujące grypę i objawy przeziębienia. Jego przyczyną może być angina lub zapalenie zatok o charakterze bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Katar bardzo często towarzyszy alergiom wziewnym, zarówno sezonowym, jak i całorocznym. Katar, choć bywa bagatelizowany, nie jest błahą przypadłością, a oznaką stanu zapalnego. Gdy trudności z oddychaniem nie mijają po kilku dniach, a wydzielina staje się gęsta i zabarwiona na żółto, trzeba umówić się na wizytę u lekarza, który dobierze odpowiednią metodę leczenia. Należy podkreślić, że przewlekły nieżyt nosa na tle alergicznym zwiększa ryzyko zapalenia zatok oraz infekcji wirusowej. Czasami przewlekły katar, zwłaszcza u dzieci, może też wynikać z niewłaściwego poziomu nawilżenia powietrza w mieszkaniu. Przesuszone błony śluzowe nosa są bardziej podatne na infekcje wywołujące stan zapalny, co przyczynia się do trudności w oddychaniu.

Przewlekły nieżyt nosa – leczenie

Sposoby leczenia przewlekłego kataru zależą od przyczyny tej dolegliwości. W przypadku infekcji bakteryjnych stosuje się antybiotyki. Przy infekcjach wirusowych wskazane jest leczenie objawowe i odpoczynek. Można też stosować domowe sposoby, takie jak napary ziołowe, napoje z imbirem, miodem i cytryną. Na złagodzenie dolegliwości sprawdzi się też jedzenie czosnku i cebuli oraz innych warzyw i owoców bogatych w witaminę C. Przewlekły katar na tle alergicznym wymaga zastosowania leków antyhistaminowych, możliwa jest też immunoterapia alergenowa, ale pamiętajmy, że ta metoda przynosi efekty dopiero po kilku miesiącach odczulania [3]. Gdy katar staje się przewlekły, oprócz konsultacji z lekarzem warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, by zaradzić tej sytuacji.

Sposób na przewlekły katar – inhalacje

Inhalacje to sprawdzona metoda na rozrzedzenie wydzieliny z nosa, co ułatwia jej usuwanie. Do inhalacji sprawdzą się roztwór wodny soli morskiej, napar z rumianku oraz olejek eukaliptusowy – kilka kropli można dodanych do roztworu soli morskiej lub do zwykłej wody. Inhalacje szybko przynoszą ulgę w oddychaniu i ułatwiają oczyszczanie przewodów nosowych. Można stosować je także przy katarze towarzyszącym zapaleniu zatok.

Sposób na zatkany nos – usuwanie wydzieliny i niwelowanie stanu zapalnego

Przy katarze należy regularnie usuwać wydzielinę z przewodów nosowych, by zapobiec zatykaniu się nosa. Inhalacje ułatwiają to zadanie, przydatne są również irygacje, czyli płukanie przewodów nosowych roztworem soli fizjologicznej, który można kupić w każdej aptece. Przy alergicznym nieżycie nosa u osób dorosłych warto zastosować natomiast spray do nosa Nasometin Control*, który niweluje stan zapalny i obrzęk błon śluzowych. Jedna aplikacja wystarcza na cały dzień, przywracając komfort oddychania.

Sposób na przewlekły katar – zadbaj o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu to świetny sposób na zapobieganie stanom zapalnym błony śluzowej nosa. Wystarczy postawić w pokoju miseczkę z czystą wodą albo zawiesić na kaloryferze mokry ręcznik. Odpowiednio nawilżone powietrze ułatwia oddychanie zwłaszcza w nocy. Można też zaopatrzyć się w specjalne nawilżacze i zarazem oczyszczacze powietrza, co zalecane jest zwłaszcza przy skłonności do alergii.

Przypisy:

1. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.

2. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3): 11-22.

3. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48.

4. Ewa Stanek-Misiąg, Katar nasz powszechny, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/wywiady/197503,katar-nasz-powszechny, data dostępu 11.03.2022.

5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.