Umiejętnie wykonany masaż to odprężający i relaksacyjny zabieg, który korzystnie wpływa na ciało i umysł. Celem jego przeprowadzenia jest rozluźnienie całego organizmu, a tym samym wyciszenie oraz skupienie na doznaniach fizycznych i psychicznych. Prawidłowy masaż powinien być dokładny, wykonany bez pośpiechu oraz subtelny. Zabieg ten polecany jest zwłaszcza osobom narażonym na stres, poszukujących chwili wytchnienia oraz zmagających się z dolegliwościami bólowymi, nadwyrężeniem mięśni, nerwicami, bezsennością czy utratą koncentracji.

Na czym polega prawidłowy masaż?

O efektach masażu w dużym stopniu decyduje metoda jego wykonania. Aby zabieg działał relaksująco, powinien być przeprowadzony przy wykorzystaniu bezbolesnych technik i powolnych ruchów. Taki masaż daje odprężenie, wycisza i rozluźnia, zwłaszcza w przypadku zadbania o odpowiednie otoczenie. Zabieg przeprowadzić można z wykorzystaniem np. wosku świecy, gorących kamieni, stempli ziołowych czy aromaterapii. Wszystkie ruchy powinny być wykonywane powoli, ale przy tym rytmicznie. Z reguły masaż opiera się na delikatnym głaskaniu, a następnie ugniataniu, oklepywaniu i rozcieraniu ciała. Na koniec konieczne jest uspokojenie systemu nerwowego, co zapewnia ostateczny efekt rozluźnienia. Masaż tego typu trwa z reguły godzinę i może być wykonywany każdego dnia. Jego przeprowadzenie wywiera bardzo korzystny wpływ na cały organizm. Działa kojąco nie tylko na ciało, ale również strefę psychiczną.

Jak masaż wpływa na skórę?

Masaż przyspiesza odbudowę komórek naskórka, które ulegają naturalnym uszkodzeniom. Przyspiesza również procesy ich rogowacenia, a tym samym odmładza. Masaż działa też ujędrniająco i rozluźniająco, dzięki czemu poprawia elastyczność i wygląd zewnętrzny skóry. Niemałą zaletą jest możliwość usunięcia złuszczonego naskórka, przy jednoczesnym otwarciu porów. Pozostaje to nie bez znaczenia podczas aplikacji różnych środków leczniczych przez skórę, takich jak balsamy, kremy czy maści. Masaż wykazuje też działanie udrażniające i oczyszczające na kanały gruczołów potowych i potowych, działanie uspokajające i relaksujące lub działanie pobudzające. Jego umiejętne wykonanie podwyższa temperaturę skóry, co aktywuje zakończenia nerwowe pod skórą i uruchamia sieć naczyń włosowatych. Masaż niweluje też zmiany reflektoryczne, czyli zaburzenia w czynnościach wewnętrznych narządów.

Kobieta na masażu

W jaki sposób masaż uspokaja układ nerwowy?

Wykonanie masażu działa kojąco przede wszystkim na ból kręgosłupa oraz jego poszczególnych odcinków, jednak wywiera korzystny wpływ także na inne elementy układu nerwowego. Zabieg ten dotlenia i zwiększa ukrwienie, dzięki czemu usprawnia procesy metaboliczne. Drażniąc zakończenia nerwowe stymuluje ich przewodnictwo, a także wyrównuje funkcjonowanie układu sympatycznego i parasympatycznego. Masaż karku, grzbietu i okolicy lędźwiowo-krzyżowej korzystnie wpływa na nerwy czaszkowe i rdzeniowe. Jego działanie poprawia czucie głębokie i powierzchniowe, pobudza i tonizuje, a jednocześnie oddziałuje na pień układu współczulnego. Do szczególnie polecanych zabiegów należy masaż relaksacyjny dostępny w ofercie kliniki Anlaya. Z usług korzystać mogą pacjenci z wielu miast, takich jak Warszawa czy Otwock.

Jak masaż pobudza układ krążenia?

Masaż ma istotny wpływ również na układ krążenia, dlatego często stosowany jest w leczeniu schorzeń przepływu krwi. Jego wykonanie odżywia i dotlenia tkanki oraz narządy, ponieważ usprawnia działanie obronne, transportowe i homeostatyczne. Zabieg ten może również zapobiegać zakrzepom, przyspieszać wchłanianie się obrzęków czy otwierać naczynia włosowate. Masaż zwiększa przepływ krwi i limfy, ułatwiając odpływ do żył i wzmacniając ściany naczyń krwionośnych. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość znacząco wzmocnienia mięśnia sercowego. Masaż w dużym stopniu usprawnia jego pracę, zmniejszając opór krwi w tętnicach. Z tego względu taki zabieg polecany jest zwłaszcza osobom, u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia zawału sercowego.