Ciągłe skupienie na codzienności, pracy, domu, rodzinie i różnych obowiązkach sprawia, że coraz trudniej znaleźć czas na dbanie o dobry stan zdrowia. Niestety, nawet osoby przykładające uwagę do zrównoważonej diety i regularnej aktywności fizycznej często zapominają o systematycznych badaniach. Wielu sygnałów wysyłanych przez organizm nie powinno się jednak ignorować. Pozornie nieistotne symptomy mogą bowiem świadczyć o różnych chorobach i zaburzeniach, z którymi warto uporać się odpowiednio wcześnie.

Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej

Z bólem klatki piersiowej zmagają się nawet stosunkowo młode, aktywne fizycznie osoby. Dolegliwości te przeważnie zrzucane są na zmęczenie i przepracowanie. Problem pojawia się wówczas, gdy ból w klatce piersiowej zaczyna się nasilać i występuje z coraz większą częstotliwością. Przypadłość ta może być powiązana z chorobami serca, wątroby, żołądka oraz trzustki, dlatego warto skontaktować się z lekarzem. Optymalnym rozwiązaniem dla wielu osób będzie w takiej sytuacji konsultacja internistyczna online, która odbywa się zdalnie i nie wymaga opuszczania domu. Jeżeli bólom w klatce piersiowej towarzyszą duszności, potliwość, skoki ciśnienia, mdłości czy nieregularny puls, lekarza trzeba wezwać jak najszybciej. Objawy te mogą bowiem świadczyć o poważnym problemie, np. zawale mięśnia sercowego.

Zmiany w kolorze skóry

Wiele zmian w kolorze skóry świadczy o poważnych zaburzeniach pracy w poszczególnych organach wewnętrznych. Charakterystyczne żółknięcie powiązane jest ze wzrostem bilirubiny, czyli substancji będącej produktem degradacji hemoglobiny. Do jej powstawania dochodzi w wątrobie, a także śledzionie oraz szpiku krwi. Żółty odcień skóry może świadczyć o żółtaczce typu A, B lub C, a także żółtaczce mechanicznej lub schorzeniach trzustki. Skóra może przybrać również odcień żółto-brązowy, co często towarzyszy mocznicy – przewlekłej niewydolności nerek. Przy takich objawach także wskazana jest konsultacja internistyczna, podczas której specjalista wykona diagnostykę. Zmiany w kolorze skóry występują również przy innych schorzeniach. Zaczerwienienie pojawia się pod wpływem wzrostu poziomu hemoglobiny, np. przy czerwienicach. Zasinienie skóry może natomiast świadczyć o spadku stężenia tego składnika, bądź też występowaniu wady serca. Niebieski odcień często jest objawem zatrucia metalami ciężkimi, takimi jak bizmut czy ołów. Bladość z kolei towarzyszy anemii lub niedoczynności tarczycy.

miejsce na photo1

Bóle podbrzusza

Bóle w podbrzuszu często świadczą o schorzeniach układu pokarmowego, płciowego lub moczowego. Nierzadko towarzyszą temu inne objawy, takie jak nudności, gorączka czy brak łaknienia. Takie symptomy mogą wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból w okolicach podbrzusza jest też objawem innych schorzeń, w tym zapalenia żołądka i jelit, zespołu jelita wrażliwego, nadwrażliwości jelita grubego, zapalenia uchyłków, niedrożności jelit, nowotworów czy ropnia okołoodbytniczego. W takich sytuacjach zalecana jest szybka konsultacja u internisty online, który udzieli niezbędnych wskazań i zaleceń. Jeżeli ból połączony jest ze zwiększonym parciem na mocz oraz trudnościami przy jego oddawaniu, przyczyną mogą być choroby dróg moczowych – np. zapalenie śródmiąższowe, kamica moczowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek czy kolka nerkowa.

Długotrwały kaszel

Wiele osób ignoruje kaszel, jeżeli nie jest przesadnie dokuczliwy. Z reguły mija samoistnie, dlatego bardzo często nie wzbudza niepokoju. Przejściowy kaszel może być spowodowany paleniem papierosów, przewlekłymi alergiami czy niegroźnymi infekcjami. Jeżeli jednak występuje długotrwale, nierzadko zaczyna prowadzić do kłopotów ze swobodnym oddychaniem. W przypadku takich objawów, zalecana jest jak najszybsza konsultacja internisty. Długotrwały kaszel może bowiem wskazywać na wiele poważnych chorób, takich jak zapalenie płuc i oskrzeli. Wiele takich schorzeń przebiega bez osłabienia, gorączki oraz innych objawów, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty.