Ciąża jest bardzo specyficznym stanem, do którego każda kobieta musi się odpowiednio przygotowywać. Kluczowe znaczenie mają badania, które trzeba wykonywać na praktycznie wszystkich jej etapach. Pierwsza wizyta zalecana jest ok. 7-8 tygodnia, kiedy to wykonywane są przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski. Pacjentka może też uzyskać informacje na temat poszczególnych badań, których wykonanie jest niezbędne dla prawidłowego monitorowania rozwoju dziecka oraz zdrowia przyszłej matki.

Morfologia krwi

Morfologia krwi wykonywana jest 5 razy w trakcie ciąży. Badanie to pozwala na dokonanie kontroli obrazu krwi, a tym samym umożliwia wykrywanie rozmaitych chorób. Dotyczy to zwłaszcza schorzeń, które mogą mieć wpływ również na zdrowie dziecka. Stosunkowo duża częstotliwość wykonywania morfologii krwi wynika z konieczności systematycznego kontrolowania stanu pacjentki. Ocena pod kątem hemoglobiny jest też istotnym kryterium przy stwierdzaniu anemii, której szybkie wykrycie chroni przed powikłaniami w postaci przedwczesnego porodu czy urodzenia dziecka o zbyt niskiej masie ciała.

Poziom glukozy i ogólne badanie moczu

Do podstawowych testów wykonywanych w ciąży należy też ocena poziomu glukozy oraz badanie ogólne moczu. Pierwsze z nich przeprowadza się w pierwszych tygodniach ciąży, a od ich wyniku zależy konieczność zrealizowania dodatkowych analiz. Badanie ogólne moczu umożliwia natomiast ocenę stanu nerek, a tym samym ryzyka występowania zakażeń układu moczowego. W moczu zdrowej kobiety nie powinny znajdować się żadne niepożądane bakterie, białka czy bilirubina. Badanie takie pozwala na wykrycie poważnych schorzeń, takich jak gestoza czy cukrzyca ciążowa. W razie wątpliwości, przydatna może się okazać konsultacja z lekarzem ginekologiem online.

Cytologia i badanie grupy krwi

Dwukrotnie w takcie trwania ciąży wykonuje się cytologię – podczas pierwszych oraz ostatnich tygodni. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i pozwala na wykrycie nowotworu szyjki macicy, który jest najczęściej diagnozowanym rakiem u ciężarnych pacjentek. W pierwszym trymestrze wykonuje się natomiast oznaczenie grupy krwi z czynnikiem Rh. Takie badanie pozwala na wykluczenie ewentualnego konfliktu serologicznego, w którym organizm kobiety posiada przeciwciała odpornościowe mogące przedostawać się poprzez łożysko. W przypadku konieczności podawania leków na tym etapie, przydatnym rozwiązaniem będzie szybka recepta online.

badanie gryupy krwi

Badanie WR i badanie HIV w ciąży

Badanie WR nazywane jest również odczynem Wasermanna i pozwalana rozpoznanie przeciwciał bakterii kiły, czyli choroby wywoływanej przez bakterie krętka bladego. Schorzenie to może doprowadzić do zakażenia płodu, a w konsekwencji wywołać poród przedwczesny lub poronienie. Szybka diagnostyka i wdrożenie terapii lekowej znacząco minimalizują ryzyko przeniesienia choroby na dziecko. Na wykupienie odpowiednich leków pozwala e-recepta od ginekologa, którą można uzyskać podczas konsultacji zdalnej lub w gabinecie.
Recepta online może być zrealizowana w dowolnej aptece. W okresie ciąży ważne jest też badanie HIV, które należy przeprowadzić dwukrotnie – na samym początku oraz tuż przed porodem. W przypadku wyniku pozytywnego, taki test może zabezpieczyć dziecko przed zarażeniem.

Badanie ultrasonograficzne

Przy prawidłowej ciąży zaleca się zwykle wykonanie 3 lub 4 badań USG. Pierwsze z nich przeprowadzane jest już ok. 8 tygodnia i pozwala na określenie faktu zagnieżdżenia się zarodka w macicy, wyróżnienie ciąży pojedynczej lub mnogiej czy ustalenie faktycznego tygodnia płodu. Kolejne badanie USG wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Lekarz sprawdza wówczas rozwój dziecka, m.in. pod kątem pracy mózgu i czynności serca. Na tym etapie można tez wykryć ewentualne wady genetyczne. Trzecie badanie ultrasonograficzne przypada na okres między 18. a 22. tygodniem ciąży. Jego wykonanie pozwala na ocenę organów, kręgosłupa i czaszki dziecka, a także rozpoznanie wad wrodzonych czy pewne określenie płci. Czwarte badanie USG wykonuje się w okolicach 36. tygodnia, celem sprawdzenia wielkości i pozycji płodu, stanu łożyska czy ilości płynu owodniowego.