Zarówno podczas leczenia zachowawczego jak i po zabiegach operacyjnych kluczową kwestią jest dobranie odpowiednich produktów medycznych wspomagających rehabilitację. Różnego typu ortezy i stabilizatory umożliwiają leczenie czynnościowe przyspieszając powrót do normalnego funkcjonowania.

Ortezy i stabilizatory kończyn dolnych – czym są?

Ortezy i stabilizatory to wszelkie środki pomocnicze stosowane w celu odciążenia stawów, ustabilizowania poszczególnej części ciała oraz poprawy postawy. Rozróżnia się trzy rodzaje ortez: elastyczne, półsztywne i sztywne. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów ortez w zależności od miejsca zastosowania. Należy pamiętać, że zakup stabilizatora powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą.

Ortezami nazywa się bandaże, szyny, gorsety, plastry, buty, wkładki, ściągacze i stabilizatory. Najczęściej stosowanymi ortezami są stabilizatory stawu skokowego, ze względu na dużą częstotliwość występowania urazów stopy. Popularne są również ortezy stawu kolanowego charakteryzujące się często dodatkowym wyposażeniem, tj. zawiasami bocznymi, które można regulować w zależności od potrzeb pacjenta.

Kiedy stosować ortezy?

Nie zawsze ból oraz uraz muszą oznaczać konieczność unieruchamiania kończyny. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą przed zakupem ortezy czy stabilizatora. Ich stosowanie najczęściej wynika z poważnych urazów oraz nabytych lub wrodzonych dysfunkcji narządów ruchu lub układu immunologicznego, takich jak:

  • nawykowe skręcenia stawu,
  • skręcenia i przeciążenia stawu,
  • ostre i przewlekłe bóle,
  • niestabilność stawu.

W sytuacjach wskazanych wyżej stosowanie ortez i stabilizatorów kończyn dolnych jest uzasadnione z kilku powodów. Po pierwsze ortezy skutecznie odciążają stawy, zmniejszają ryzyko pogłębienie urazów lub schorzeń oraz ograniczają dolegliwości bólowe. Stosowanie ortezy wpływa również korzystnie na zmniejszenie opuchlizny oraz przyspiesza gojenie po zabiegach operacyjnych.

Profilaktyczne stosowanie ortez

Ortezy i stabilizatory świetnie sprawdzają się również jako produkty profilaktyczne chroniące przed urazami i ich negatywnymi skutkami. Stabilizator w tym przypadku jest tylko dodatkowym zabezpieczeniem, którego celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnego urazu. Stosowanie ortez jest szczególnie popularne wśród piłkarzy, siatkarzy oraz tenisistów. Noszenie stabilizatora jest wskazane również w przypadku narciarzy, snowboardzistów oraz surferów.