W dzisiejszych czasach coraz więcej osób udaje się do optyka w celu dobrania odpowiednich okularów. Jednak czasami możemy spotkać się z określeniem optyk rzemieślnik. Kim jest taka osoba i czy warto korzystać z jej usług?

Gdzie udać się po okulary?

Optyk to osoba, która wykonuje oraz sprzedaje okulary. Powinna więc mieć odpowiednie wykształcenie, np. skończone studia podyplomowe, bądź szkołę optyczną. Niestety ze względu na panujące w Polsce prawo, kierunkowe wykształcenie nie jest wymogiem koniecznym do podjęcia pracy w salonie optycznym, przez co zdarza się, że optyk do którego trafimy nie jest dobrym specjalistą.

Z kolei optyk rzemieślnik to osoba, która wykonuje okulary na podstawie recepty wystawionej przez okulistę. Może on pochwalić się dyplomem czeladniczym lub mistrzowskim oraz praktyką w zakładzie optycznym odbytą pod okiem profesjonalisty. To właśnie optyk rzemieślnik przeprowadza Cię przez ostatni etap doboru szkieł — przygotowuje i reguluje soczewki do oprawek oraz zajmuje się ich naprawą.

Jak rozpoznać dobrego optyka rzemieślnika?

Klient, który przychodzi do salonu, powinien mieć poczucie, że optyk pomoże mu dobrać okulary, które w 100% spełnią jego oczekiwania. Wcześniej jednak specjalista powinien przeprowadzić dokładny wywiad ze swoim Klientem. Może zapytać o styl jego życia, preferencje, a także jak wygląda jego dzień. Dopiero potem, optyk przystępuje do wyboru odpowiednich okularów, które będą dopasowane nie tylko pod względem wartości mocy szkieł, ale i kształtu twarzy. Klient dowie się również, w jaki sposób dbać o okulary oraz, czego może się spodziewać w takcie ich noszenia. Jeśli szukasz odpowiednio wykwalifikowanego optyka, sprawdź, czy należy on do KRIO. Dzięki temu masz pewność, że przy wyborze okularów, będzie Ci pomagać odpowiednio wykształcona osoba.

KRIO — czym jest?

Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna (KRIO) to organizacja, która zrzesza optyków oraz dba o ich interesy. Na bieżąco śledzi zmiany w prawie, a także zmiany w przepisach branży optycznej. Organizuje różnorodne targi branżowe, szkolenia i konferencje, pozwalające optykom z całej Polski pogłębiać swoją wiedzę. To właśnie dzięki KRIO optycy mają szansę na poznawanie nowinek technologicznych, które pojawiają się w ich branży. Ponadto osoby uczestniczące w szkoleniach mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami, co stanowi kolejne źródło ich wiedzy. Warto dodać, że 22 kwietnia 1996 roku, Sąd Wojewódzki w Warszawie wpisał KRIO do Rejestru Izb Rzemieślniczych.

 KRIO zrzesza następujące cechy optyczne:

  • Cech Optyków w Warszawie
  • Dolnośląski Cech Optyków we Wrocławiu
  • Śląski Cech Optyków w Katowicach
  • Małopolski Cech Optyków w Krakowie
  • Warmińsko-Mazurski Cech Optyków w Olsztynie
  • Lubelski Cech Optyków w Lublinie
  • Międzywojewódzki Cech Rzemiosł Optycznych w Poznaniu

W KRIO działa również Komisja Egzaminacyjna, która przeprowadza egzaminy: mistrzowski i czeladniczy, odbywające się w sesjach wiosennej oraz jesiennej. Optycy, którzy do nich przystępują, mogą spodziewać się zarówno zestawów pytań, jak i zestawów zadań praktycznych. Dzięki zdaniu egzaminu optyk potwierdza, że kwalifikacje zawodowe, które wcześniej zdobył, są na jak najwyższym poziomie.  

Czy warto korzystać z usług optyka rzemieślnika?

Optyk rzemieślnik to osoba, która ma nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale i zdobyła dyplom czeladniczy, bądź mistrzowski. W dodatku odbyła praktyki w wybranym przez siebie zakładzie. Ma więc duże doświadczenie, a jej wiedza nie ogranicza się do samej teorii. Dzięki temu masz pewność, że przy wyborze okularów, pomaga Ci osoba posiadająca nie tylko wysokie kwalifikacje, ale i znająca się na swojej pracy, jak mało kto. To z kolei przenosi się na wyższą jakość obsługi. Jest to bardzo ważna kwestia zwłaszcza przy dobieraniu okularów, które powinny jak najlepiej spełniać swoją funkcję, być przystosowane do wady wzroku oraz nienagannie prezentować się na twarzy. Podsumowując — z usług optyka rzemieślnika powinien skorzystać każdy, komu zależy zarówno na precyzyjnym, jak i prawidłowym dobraniu okularów.